Wykaz lektur na rok szkolny 2017/2018

KLASA I

  1. 1.Hans Christian Andersen – BAŚNIE (wybór)

  2. Jan Brzechwa – wybór wierszy

  3. Grzegorz Kasdepke - DETEKTYW POZYTYWKA

  4. Astrid Lindgren – DZIECI Z BULLERBYN

  5. Janina Porazińska – PAMIĘTNIK CZARNEGO NOSKA

  6. Julian Tuwim – WIERSZE DLA DZIECI

  7. Barbara Tylicka – O KRAKOWSKICH PSACH I KLEPARSKICH KOTACH. POLSKIE MIASTA W BAŚNIACH I LEGENDACH

KLASA II

/szkoła podstawowa/

  1. Hans Christian Andersen – BAŚNIE

  2. Alina i Czesław Centkiewiczowie – ZACZAROWANA ZAGRODA

  3. Wanda Chotomska – PIĘCIOPSIACZKI

  4. Hugh Lofting – DOKTOR DOLITTLE I JEGO ZWIERZĘTA

  5. Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz – 120 PRZYGÓD KOZIOŁKA

  6. MATOŁKA

  7. Anna Mikita – BAJKI W ZIELONYCH SUKIENKACH

  8. Anna Mikita – RÓŻNE SPOSOBY NA WREDNE CHOROBY

  9. Alan Aleksander Milne – KUBUŚ PUCHATEK

  10. Michał Rusinek – WIERSZYKI DOMOWE

  11. Julian Tuwim – WIERSZE DLA DZIECI

KLASA III

/szkoła podstawowa/

  1. Paweł Beręsewicz – CZY WOJNA JEST DLA DZIEWCZYN?

  2. Nela – ŚLADAMI NELI. PRZEZ DŻUNGLĘ, MORZA I OCEANY

  3. Barbara Tylicka – POLSKIE MIASTA W BAŚNIACH I LEGENDACH

  4. 12 WAŻNYCH OPOWIEŚCI. POLSCY AUTORZY O WARTOŚCIACH

  5. Barbara Gawryluk – MALI BOHATEROWIE

  6. Agnieszka Frączek – DOBRE OBYCZAJE CZYLI W LEKKIM TONIE

    1. BON TONIE

  7. Renata Piątkowska – Z PRZYSŁOWIAMI ZA PAN BRAT

  8. Dorota Sumińska – DLACZEGO OCZY KOTA ŚWIECĄ W NOCY?

  9. Elżbieta Zubrzycka – MARUDEK I POGODEK NA WAKACJACH,

  10. CZYLI JAK BYĆ SZCZĘŚLIWYM

  11. Martyna Wojciechowska – DZIECIAKI ŚWIATA

KLASA IV

Lektury obowiązkowe:

  1. Jan Brzechwa – AKADEMIA PANA KLEKSA

  2. Janusz Christa – KAJKO I KOKOSZ

  3. Clive Staples Lewis – LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA

  4. Jean Jacques Sempé i René Gościnny – MIKOŁAJEK I INNE CHŁOPAKI

Lektury uzupełniające:

  1. Astrid Lindgren – BRACIA LWIE SERCE

  2. Andrzej Maleszka – CZERWONE KRZESŁO

KLASA V

Lektury obowiązkowe:

  1. Wanda Markowska – MITY GREKÓW I RZYMIAN

  2. Ferenc Molnar – CHŁOPCY Z PLACU BRONI

  3. Jan Parandowski – MITOLOGIA

  4. Bolesław Prus – KATARYNKA

  5. Henryk Sienkiewicz – W PUSTYNI I W PUSZCZY

Lektury uzupełniające:

  1. Lucy Maud Montgomery – ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

  2. Henryk Sienkiewicz – JANKO MUZYKANT

 

KLASA VI

  1. 1. Frances Hodgson Burnett – TAJEMNICZY OGRÓD

  2. Irena Jurgielewiczowa – TEN OBCY

  3. Kornel Makuszyński – SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY

  4. Bolesław Prus – KATARYNKA

  5. Henryk Sienkiewicz – JANKO MUZYKANT

  6. John Ronald Reuel Tolkien – HOBBIT CZYLI TAM I Z POWROTEM

 

KLASA VII

Lektury obowiązkowe:

  1. Antoine de Saint-Exupéry – MAŁY KSIĄŻĘ

  2. Charles Dickens – OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

  3. Aleksander Fredro – ZEMSTA

  4. Henryk Sienkiewicz – LATARNIK

  5. Henryk Sienkiewicz – QUO VADIS

Lektury uzupełniające:

  1. Ernest Hemingway – STARY CZŁOWIEK I MORZE

  2. Eric-Emmanuel Schmitt – OSKAR I PANI RÓŻA

 

KLASA II

/gimnazjalna/

  1. Stanisław Lem – wybrany utwór

  2. Molier – SKĄPIEC

  3. Sławomir Mrożek – WESELE W ATOMICACH

  4. Bolesław Prus – KAMIZELKA

  5. Andrzej Sapkowski – MIECZ PRZEZNACZENIA

  6. Henryk Sienkiewicz – KRZYŻACY

  7. Krystyna Siesicka – ZAPAŁKA NA ZAKRĘCIE

  8. Juliusz Słowacki – BALLADYNA

  9. William Szekspir – ROMEO I JULIA

KLASA III

/gimnazjalna/

Lektury obowiązkowe:

  1. Miron Białoszewski - PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

  2. Agata Christie – STRZAŁY W STONYGATES

  3. Ida Fink – SKRAWEK CZASU

  4. Stanisław Lem – wybór opowiadań

  5. John Ronald Reuel Tolkien – HOBBIT CZYLI TAM I Z POWROTEM

Lektury uzupełniające:

  1. Małgorzata Musierowicz – OPIUM W ROSOLE

  2. Eliza Orzeszkowa – wybrana nowela