Wykaz lektur na rok szkolny 2019/2020

KLASA I

1. Hans Christian Andersen – BAŚNIE

2. Jan Brzechwa – WIERSZE DLA DZIECI

3. Wanda Chotomska – PIĘCIOPSIACZKI

4. Mira Jaworczakowa – JACEK, WACEK I PANKRACEK

5. Maria Kownacka – PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK

6. Janina Porazińska – PAMIĘTNIK CZARNEGO NOSKA

7. Julian Tuwim – WIERSZE DLA DZIECI

KLASA II

1. Justyna Bednarek – NIESAMOWITE PRZYGODY DZIESIĘCIU SKARPETEK (CZTERECH PRAWYCH I SZEŚCIU LEWYCH)

2. Alina i Czesław Centkiewiczowie – ZACZAROWANA ZAGRODA

3. Wanda Chotomska – LEGENDY POLSKIE

4. Agnieszka Frączek – RANY JULEK! O TYM, JAK JULIAN TUWIM ZOSTAŁ POETĄ

5. Jan Grabowski – PUC, BURSZTYN I GOŚCIE

6. Grzegorz Kasdepke – DETEKTYW POZYTYWKA

7. Ludwik Jerzy Kern – WIERSZE DLA DZIECI

8. Gösta Knutsson – PRZYGODY FILONKA BEZOGONKA

9. Maria Krüger – KAROLCIA

10. Astrid Lindgren – DZIECI Z BULLERBYN

11. Astrid Lindgren – MIO, MÓJ MIO

12. Hugh Lofting – DOKTOR DOLITTLE I JEGO ZWIERZĘTA

13. Alan Aleksander Milne – KUBUŚ PUCHATEK

14. Anna Onichimowska – NAJWYŻSZA GÓRA ŚWIATA

15. Danuta Parlak – KAPELUSZ PANI WRONY

16. Otfried Preussler – MALUTKA CZAROWNICA

17. Małgorzata Strzałkowska – RADY NIE OD PARADY CZYLI WIERSZYKI Z MORAŁEM

18. Barbara Tylicka – O KRAKOWSKICH PSACH I KLEPARSKICH KOTACH. POLSKIE MIASTA W BAŚNIACH I LEGENDACH

19. Julian Tuwim – O PANU TRALALIŃSKIM

20. Łukasz Wierzbicki – DZIADEK I NIEDŹWIADEK

KLASA III

1. Hans Christian Andersen – BRZYDKIE KACZĄTKO, KRÓLOWA ŚNIEGU

2. Justyna Bednarek – NIESAMOWITE PRZYGODY DZIESIĘCIU SKARPETE (CZTERECH PRAWYCH I SZEŚCIU LEWYCH)

3. Alina i Czesław Centkiewiczowie – ANARUK CHŁOPIEC Z GRENLANDII

4. Roald Dahl – WIELKOMILUD (fragmenty)

5. Agnieszka Frączek – RANY JULEK! O TYM, JAK JULIAN TUWIM ZOSTAŁ POETĄ

6. Jean Jacques Sempé i René Goscinny – WAKACJE MIKOŁAJKA

7. Mira Jaworczakowa – OTO JEST KASIA

8. Grzegorz Kasdepke – MITOLOGIA

9. Barbara Kosmowska – DIEWCZYNKA Z PARKU

10. Joanna Kulmowa – WYBÓR WIERSZY DLA DZIECI

11. Astrid Lindgren – DZIECI Z BULLERBYN

12. Astrid Lindgren – RONJA CÓRKA ZBÓJNIKA

13. Anna Onichimowska – DALEKI REJS

14. Roman Pisarski – O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ

15. Józef Ratajczak – ZIARENKA MAKU

16. Maria Terlikowska – DRZEWO DO SAMEGO NIEBA

17. Małgorzata Strzałkowska – RADY NIE OD PARADY CZYLI WIERSZYKI Z MORAŁEM

18. Łukasz Wierzbicki – AFRYKA KAZIKA

KLASA IV

1. Jan Brzechwa – AKADEMIA PANA KLEKSA

2. Janusz Christa – KAJKO I KOKOSZ. SZKOŁA LATANIA

3. Clive Staples Lewis – LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA

4. Astrid Lindgren – BRACIA LWIE SERCE

5. Andrzej Maleszka – CZERWONE KRZESŁO

6. Jean Jacques Sempé i René Goscinny – MIKOŁAJEK

7. Wybór baśni polskich i europejskich

KLASA V

1. Wanda Markowska – MITY GREKÓW I RZYMIAN

2. Ferenc Molnar – CHŁOPCY Z PLACU BRONI

3. Lucy Maud Montgomery – ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

4. Bolesław Prus – KATARYNKA

5. Henryk Sienkiewicz – JANKO MUZYKANT

6. Henryk Sienkiewicz – W PUSTYNI I W PUSZCZY

KLASA VI

1. BIBLIA (fragmenty)

2. Frances Hodgson Burnett – TAJEMNICZY OGRÓD

3. Antoni Czechow – KAMELEON, ŚMIERĆ URZĘDNIKA

4. Zbigniew Herbert – WIERSZE (wybór)

5. Rafał Kosik – FELIX, NET I NIKA ORAZ GANG NIEWIDZIALNYCH LUDZI

6. Ignacy Krasicki – BAJKI

7. Rudyard Kipling – KSIĘGA DŻUNGLI

8. Kornel Makuszyński – SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY

9. Adam Mickiewicz – WIERSZE (wybór), PAN TADEUSZ (fragmenty)

10. Edmund Niziurski – SPOSÓB NA ALCYBIADESA

11. John Ronald Reuel Tolkien – HOBBIT CZYLI TAM I Z POWROTEM

12. Juliusz Słowacki – WIERSZE (wybór)

KLASA VII

1. Aleksander Fredro – ZEMSTA

2. Ernest Hemingway – STARY CZŁOWIEK I MORZE

3. Nancy Horowitz Kleinbaum – STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW

4. Adam Mickiewicz – DZIADY (część II)

5. Antoine de Saint-Exupéry – MAŁY KSIĄŻĘ

6. Eric-Emmanuel Schmitt – OSKAR I PANI RÓŻA

7. Henryk Sienkiewicz – LATARNIK

8. Henryk Sienkiewicz – QUO VADIS

9. Juliusz Słowacki – BALLADYNA

KLASA VIII

1. Charles Dickens – OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

2. Arkady Fiedler – DYWIZJON 303

3. Ernest Hemingway – STARY CZŁOWIEK I MORZE

4. Aleksander Kamiński – KAMIENIE NA SZANIEC

5. Jan Kochanowski – FRASZKI, PIEŚNI, TRENY (wybór)

6. Ignacy Krasicki – ŻONA MODNA

7. Adam Mickiewicz – DZIADY cz. II, PAN TADEUSZ, REDUTA ORDONA, SONETY KRYMSKIE (wybór), ŚMIERĆ PUŁKOWNIKA, ŚWITEZIANKA

8. Sławomir Mrożek – ARTYSTA

9. Eric-Emmanuel Schmitt – OSKAR I PANI RÓŻA

10. Melchior Wańkowicz – ZIELE NA KRATERZE (fragmenty), TĘDY I OWĘDY (wybór)

11. Stefan Żeromski – SYZYFOWE PRACE