ZIELONA SZKOŁA ! HURA !!

 

PROGRAM AKTYWNA ZIELONA SZKOŁA

MURZASICHLE 15 – 19.05.2017

 

DZIEŃ I

Wyjazd

PRZYJAZD, ZAKWATEROWANIE, SPOTKANIE INAUGURACYJNE Z TRENERAMI

OBIAD

SPOTKANIA W ZESPOŁACH WARSZTATOWO – INTEGRACYJNE

ZESPÓŁ I WARSZTATY SURVIVALU

Survival, czyli „sztuka przetrwania” to możliwość sprawdzenia własnej kondycji, sprawności oraz zaradności w trudnych warunkach z ograniczonymi materiałami.

Nasze warsztaty skupiają się głównie na survivalu leśnym i mają charakter gry terenowej. Poznajemy czym jest sztuka survivalu oraz jakie są niezbędne elementy potrzebne do przetrwania w lesie bądź w innym ekstremalnym terenie – zarówno elementy techniczne, jak i cechy własnego charakteru. Kto „przetrwa”  na pewno zdobędzie też wiedzę jak udzielić komuś pomocy, jak odnaleźć właściwy kierunek w terenie lub rozpalić ognisko, jak przyrządzać pokarm, który pomoże w przetrwaniu oraz zagłuszy głód, a także jak uzdatnić wodę z kałuży do picia.

ZESPÓŁ II WARSZTATY CYRKOWO – KUGLARSKIE

Warsztaty cyrkowe są niezwykły pomysłem aktywnego i twórczego sposobu spędzania czasu. Podczas zajęć uczestnicy mają możliwość spróbować swoich sił w opanowaniu wielu ciekawych sztuczek cyrkowych, sprawnościowo – manualnych i pantomimicznych a także elementy gry komediowo – aktorskiej.

W ramach warsztatów proponujemy:

 Żonglowanie piłeczkami, maczugami, kołami czy chustami

 Żonglerka poikami

 Kręcenie talerza na patyczku

 Robienie małych/wielkich baniek

 Modelowanie balonów

 Charakteryzacja cyrkowa (clown, pierrot, mim itp.)

 

CZAS NA KRÓTKI ODPOCZYNEK

SPOTKANIA W ZESPOŁACH WARSZTATOWO – INTEGRACYJNE

ZESPÓŁ I WARSZTATY CYRKOWO – KUGLARSKIE

ZESPÓŁ II WARSZTATY SURVIVALU

KOLACJA

WIECZÓR INTEGRACYJNY

Każdy wieczór integracyjny prowadzony jest przez trenerów „Artrip” oraz dostosowany do zainteresowań, wieku, oczekiwań dzieci oraz możliwości ośrodka. Atrakcja wybierana jest na bieżąco każdego dnia w porozumieniu z uczestnikami. Proponujemy np.: gry terenowe, dyskotekę, ognisko, Talent show, wieczór kinowy, rozgrywki sportowe, itp.

CISZA NOCNA

DZIEŃ II

ŚNIADANIE + suchy prowiant na drogę

WYCIECZKA NAD MORSKIE OKO

Morskie Oko – największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie. Wody Morskiego Oka otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Leży ono w kotlinie stanowiącą górną część Doliny Rybiegu Potoku. Stara nazwa jeziora to Rybi Staw od żyjącego w wodach Morskiego Oka pstrąga.

OBIADOKOLACJA

BIESIADA PRZY OGNISKU POŁĄCZONA Z GRAMI INTEGRACYJNYMI

CISZA NOCNA

 

DZIEŃ III

ŚNIADANIE + suchy prowiant na drogę

WYCIECZKA PIESZA

Kiry – Dolina Kościeliska – Schronisko: „Ornak" – Kiry

Ewentualnie, jeśli kondycja i pogoda pozwolą, podejść do Smreczyńskiego stawu

OBIADOKOLACJA

SPOTKANIE W IZBIE MUZEALNEJ W MURZASICHLE

Prelekcje prowadzone przez Adama Gąsienicę odbywają się w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju przeplatane są prezentacją instrumentów oraz humorem góralskim. Ilustrację do opowieści stanowią bogate zbiory rzemiosła artystycznego, pasterskich sprzętów użytkowych, strojów oraz instrumentów regionalnych.

WIECZÓR INTEGRACYJNY

CISZA NOCNA

DZIEŃ IV

ŚNIADANIE + suchy prowiant

WYCIECZKA AUTOKAROWA do ZAKOPANEGO

 Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

 Krupówki

 Muzeum Kornela Makuszyńskiego

 Wycieczka do Polany Strążyskiej oraz Wodospadu

 

OBIADOKOLACJA

WIECZÓR INTEGRACYJNY

CISZA NOCNA

DZIEŃ V

ŚNIADANIE

SPOTKANIA W ZESPOŁACH WARSZTATOWO – INTEGRACYJNE (2–2,5h; prowadzone przez trenerów Artrip)

ZESPÓŁ I WARSZTATY GRAFIKI

Grafika jest jedną z najbardziej popularnych, obok malarstwa i rzeźby, techniką sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z wcześniej przygotowanej przez siebie formy. Podczas warsztatu uczestnicy poznają techniki druku wypukłego, będą mieli okazje samodzielnie zaprojektować oraz wykonać wzór formy a następnie odbitki na papierze czerpanym, płótnie lnianym, korku lub innych materiałach.

ZESPÓŁ II WARSZTATY TERENOZNAWCZE

Terenoznawstwo i orientacja w terenie:

 wskazywanie kierunków świata bez kompasu i z kompasem

 Azymut – co to za zwierzę?

 Czytanie mapy i rysowanie szkicu mapy, parokroki, mierzenie odległości na oko

 

lub

WARSZTATY CAPOEIRA

Capoeira jest brazylijską sztuką walki zawierającą elementy taneczne, akrobatyczne i gimnastyczne. Capoeira to także muzyka, rytm, samoobrona, kultura afro brazylijska, ekspresja i radość. Zajęcia znakomicie rozwijają pasję ruchu i sportu wśród dzieci, ucząc je świadomości swego ciała, poczucia rytmu i umiejętności współdziałania.

OBIAD

ok.14.30 WYJAZD 

INFORMACJE DLA RODZICA/OPIEKUNA* PRAWNEGO DZIECKA

 

I. CO DZIECKO POWINNO MIEĆ ZE SOBĄ:

1. LEKI:

Jeśli uczestnik zażywa na stałe lub okresowo leki, prosimy o dołączenie ich do bagażu lub oddanie opiekunom lub wychowawcy wraz z opisem ich przyjmowania.

Informacje nt. chorób, alergii i leków powinna być szczegółowo opisane w Karcie Zdrowia

Prosimy aby każde dziecko miało ze sobą krem z wysokim filtrem UV oraz spray na komary.

2. UBIÓR:

Prosimy, aby dzieci miały ze sobą zmienne ubranie oraz bieliznę. Zalecamy nie kupować dzieciom specjalnych nowych ubrań na wyjazd. Stój powinien być wygodny i funkcjonalny dostosowany do różnych warunków pogodowych i temperatur:

 spodnie, bluzy z długim rękawem, sweter, koszulki z krótkim rękawem,

 kurtki przeciwdeszczowe,

 rajstopy, kilka par ciepłych skarpet,

nakrycie na głowę (kapelusz, chustki, czapeczki z daszkiem) + okulary przeciwsłoneczne

zmienne obuwie (sportowe, odporne na przemakanie, dobre na piesze wycieczki w tym wyprawy górskie) oraz obuwie zmienne do ośrodka (pantofle, kapcie),

 w przypadku programu sportowego: dresy i podkoszulki na zmianę,

 w przypadku programu artystycznego: FARTUSZEK LUB PODKOSZULEK, który będzie zakładało podczas prac artystycznych. Taki strój powinien być przeznaczony na zajęcia, podczas których dzieci będą mogły się brudzić!

3. DOKUMENTY:

Legitymacja uczniowska (wszystkie dzieci wyjeżdżające na zielone szkoły, wycieczki, obozy, kolonie w kraju i za granicą)

PASZPORT LUB DOWÓD OSOBISTY (wszystkie dzieci wyjeżdżające na zielone szkoły, wycieczki, obozy, kolonie odbywające się za granicą lub których program częściowo realizowany jest poza granicami RP, np. wycieczka jednodniowa do Niemiec, Czech itp.)

4. SPRZĘT:

Prosimy, aby dzieci nie posiadały ze sobą drogich i nowych przedmiotów, jak: telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery czy sprzęt do gier (piłki, paletki itp.) Zalecamy, by dzieci maiły ze sobą przedmioty mniej wartościowe lub nie zabierały ich w ogóle. Dzieci mogą mieć ze sobą ulubione materiały plastyczne: kredki, farby, szkicowniki lub książki. Nie będą one wykorzystywane podczas ogólnych zajęć, ale jedynie w czasie wolnym.

Prosimy, aby dzieci miały ze sobą ulubione płyty z muzyką (do wykorzystania podczas dyskoteki).

Dodatkowo zachęcamy do zabrania: piłki nożnej, piłki do siatkówki, skakanek lub rakietek do badmintona. Sprzęt sportowy jest obecny na terenie ośrodków, ale przy większej ilości dzieci zawsze się przydaje dodatkowy, szczególnie dla młodych amatorów sportów.

5. JEDZENIE I KIESZONKOWE:

Dzieci będą miały zapewnione podczas pobytu pełnowartościowe posiłki (wg ustaleń zawartych w umowie), dlatego prosimy, aby dzieci nie zabierały ze sobą konserw, zupek w proszku oraz nadmiernej ilości słodyczy. Jednocześnie prosimy, aby dzieci nie zabierały ze sobą grzałek, czajników, sztućców itp....

Prosimy, aby każde dziecko miało ze sobą wodę mineralną w opakowaniu 0,5l, które po wypiciu zawartości zostawi na kolejne dni. Do pustych butelek dzieci będą mogły sobie nalewać wodę, soki lub herbatę podczas posiłków na pozostałą część dnia.

W sprawach finansowych prosimy o zachowanie umiaru. Wszystko, co niezbędne będzie zapewnione w ośrodku zakwaterowania.

II. KONTAKT Z DZIECKIEM PODCZAS WYAJZDU

Wiemy, że dla każdego rodzica bardzo ważne jest utrzymywanie stałego kontaktu telefonicznego ze swym dzieckiem. Nie mniej jednak apelujemy o rozwagę i przestrzeganie pewnych zasad w tej kwestii.

Państwa dzieci wyjeżdżając z firmą ARTRIP s.c. biorą udział w zajęciach i warsztatach każdego dnia oraz innych punktach programu. Celem tych wyjazdów jest edukacja, zabawa, usamodzielnianie oraz budowanie dobrych relacji rówieśniczych. Dlatego telefony w czasie trwania kluczowych zajęć dekoncentrują ucznia i całą grupę. Jeśli tych telefonów jest dużo, to prowadzenie zajęć jest w ogóle niemożliwe. Prosimy również pamiętać, że wiele warsztatów odbywa się w plenerze, gdzie bardzo łatwo zgubić telefon oraz narazić się na niepotrzebne koszty.

Dlatego apelujemy, aby:

 dzwonić do dzieci rano do 10.00, w południe ok. 13.00 – 14.00 a najlepiej wieczorami po 21.00

 w sytuacjach bardzo pilnych dzwonić bezpośrednio do wychowawcy, nauczyciela, trenera ARTRIP (nr zostanie podany na 7 dni przed wyjazdem)

 dzieci nie brały telefonów komórkowych na warsztaty, z przyczyn które zostały powyżej opisane.

III. INFORMACJE NT FAKTUR INDYWIDUALNYCH I ZAŚWIADCZEŃ

1. O wydanie faktury indywidualnej mogą ubiegać się jedynie rodzice dzieci, którzy dzięki niej otrzymają dofinasowanie np. w miejscu pracy.

2. Ilość wystawionych faktur indywidualnych nie może przekraczać 15% ilości uczestników jednego wyjazdu.

3. Usługa na fakturze opisywana jest następująco: Udział dziecka (imię i nazwisko) w zielonej szkole/wycieczce szkolnej w terminie (data wyjazdu) w miejscu (nazwa miejscowości).

4. Firma Artrip nie zgadza się na zmianę nazwy usługi na fakturze.

5. Lista z danymi osób należy dostarczyć do firmy Artrip s.c. w terminie do dwóch tygodni przed rozpoczęciem wyjazdu na formularzu załączonym do umowy. Zgłoszenia wysłane po terminie lub w innej formie nie będą brane pod uwagę.

IV. INFORMACJA WS WYKONYWANIA FOTOGRAFII:

Podczas trwania zielonych szkół prowadzonych przez Akademie Rozwoju Twórczego „Artrip” instruktorzy wykonują fotografie dokumentujące pracę dzieci. Zdjęcia te zostają poddane ogólnej obróbce i nagrywane na płytę CD a następnie przekazywane Wychowawcy klasy. Każda klasa otrzymuje po jednej płycie oraz link z hasłem do pobrania zdjęć przez uczestników wyjazdu.

Zdjęcia nie mają charakteru fotografii artystycznej, wykonywane są w momentach, kiedy trenerzy mają możliwość ich zrobienia bez uszczerbku na jakości prowadzonych zajęć.

Wykonywanie zdjęć wymaga wyrażenia zgody przez Rodzica/Opiekuna na odpowiednim formularzu. Jeśli wszyscy Rodzice nie uczynią tego, fotografie będą robione tylko pracom dzieci lub obiektom.

Ze względu na intensywny czas wiosennych wyjazdów, zdjęcia przygotowywane są podczas wakacji i dostarczane do szkoły w pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego.

V. REGULAMIN UCZESTNIKA:

Prosimy o zapoznanie z regulaminem każde dziecko oraz o rozmowę dlaczego ważne jest jego przestrzeganie podczas wyjazdu.

1. Uczestnik zobowiązany jest do:

 budowania atmosfery przyjaźni, otwartości i życzliwości

 odnoszenia się do wszystkich uczestników oraz spotkanych osób z życzliwością i szacunkiem

 aktywnego udziału w zajęciach i warsztatach zgodnie z zaakceptowanym programem

 przestrzegania harmonogramu dnia, punktualnie stawiać się na wyznaczone spotkania

 dbania o higienę osobistą i czystość otoczenia

 natychmiastowego zgłaszania opiekunom o chorobie, skaleczeniu lub złym samopoczuciu.

2. Zabrania się posiadania i zażywania alkoholu, tytoniu, narkotyków, środków odurzających oraz wszczynania awantur, zakłócania spokoju innym uczestnikom wypoczynku.

3. Zabrania się zachowania agresywnego, używania wulgarnych słów i zwrotów, używania przemocy wobec jakiegokolwiek Uczestnika projektu.

4. Zabrania się używania telefonów komórkowych oraz sprzętu rejestrującego w celach ośmieszania, publikacji filmów i zdjęć.

5. Firma Artrip s.c. nie ponosi odpowiedzialności za mienie Uczestnika w przypadku, gdy w wyniku winy, lekkomyślności lub niedbalstwa Uczestnika dojdzie w miejscu publicznym do zamiany, zapomnienia, zniszczenia, zgubienia lub kradzieży mienia.

6. Uczestnik, rodzice lub opiekunowie prawni ponoszą materialną odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez Uczestnika podczas udziału w wyjeździe.

7. Uczestnik ma prawo do opieki medycznej, wsparcia pedagogicznego, poczucia bezpieczeństwa, ochrony prywatności i godności w każdym momencie trwania wyjazdu. W przypadku naruszenia powyższych praw, Uczestnik powinien zgłosić problem jak najszybciej do Wychowawcy, Opiekuna lub Trenera Artrip.

 

W sytuacji nagminnego i rażącego łamania wyżej wymienionych zasad regulaminu Uczestnik może zostać usunięty z imprezy. W przypadku skreślenia z listy uczestników w trybie natychmiastowym z powodu poważnego naruszenia regulaminu, firma Artrip s.c. nie jest zobowiązana do zwrotu kwoty wpłaconej przez Uczestnika ani zwrotu kosztów podróży powrotnej.

VI. OPIEKA MEDYCZNA

1. Na terenie ośrodka zakwaterowania ogólnodostępna jest apteczka wyposażona w materiały niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy.

2. Na terenie ośrodka zakwaterowania nie dyżuruje całodobowo lekarz ani pielęgniarka.

3. W każdej sytuacji wymagającej nagłej interwencji medycznej niezwłocznie wzywane jest pogotowie.

4. O sytuacji zdrowotnej dziecka informowani są na bieżąco Rodzice lub Opiekunowie Prawni. To oni, po konsultacjach z lekarzem i wychowawcami, podejmują decyzje o dalszym udziale dziecka w wyjeździe.

5. W przypadku konieczności przerwania wypoczynku z przyczyn zdrowotnych Rodzice lub Opiekunowie Prawni zobowiązani są na własny koszt do zapewnienia dziecku transportu powrotnego.

VII. W RAZIE JAKICHKOLWIEK PYTAŃ PROSIMY PISAĆ NA ADRES: info@artrip.pl