21 marca - Międzynarodowy Dzień Poezji

 

21 marca - Międzynarodowy Dzień Poezji

Święto to zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) . Głównym miejscem obchodów tego dnia jest Paryż i w tym czasie organizowane są wydarzenia literackie, spotkania autorskie, warsztaty pisarskie, które promują czytanie, pisanie i publikowanie poezji.

Według UNESCO, święto powinno „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". W Polsce koordynacją imprez organizowanych w Światowym Dniu Poezji zajmuje się Komitet Organizacyjny. W polskich miastach odbywają się wydarzenia poetyckie, na które zapraszani są goście z całego świata. Celem obchodów jest popularyzowanie w trakcie wydarzeń literackich poezji rodzimej i zagranicznej. Na spotkania przyjeżdżają poeci, dziennikarze i osoby związane z literaturą. W tym czasie także wręczane są nagrody dla najwybitniejszych poetów.

W Polsce i na świecie organizowane są kampanie zachęcające do czytania i pisania poezji. Przykładem jest kampania pod tytułem „ Niektórzy lubią poezję” zainicjowana przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Organizatorzy dążą do promowania czytania poezji i pragną podkreślić znaczenie poezji w łączeniu osób z różnych pokoleń i profesji. I choć tylko „niektórzy lubią poezję”, to niewątpliwe wiersze są nośnikiem prawdziwych uczuć.

W drugiej połowie XX wieku święto poezji obchodzone było 15 października, w dniu urodzin wybitnego rzymskiego poety Wergiliusza. W niektórych krajach ten dzień wciąż jest obchodzony w październiku, zaś w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie miesiącem poezji ustanowiono kwiecień.

1 marca

Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem,
że czasami ludzie
czytaj
ą wiersze i płaczą,
a potem sami piszą,
mozolnie i nieudolnie,
by od dławiącej ciszy
łkające serce uwolnić.

/Władysław Broniewski/

 

Biblioteka szkolna pragnie włączyć się  w akcję i zachęcić Was do prezentacji  swoich wierszy. Piszesz do szuflady? Napisz do nas! Na  wiersze własnego autorstwa czekamy do 16 kwietnia 2021r.

Spośród wszystkich wierszy wybierzemy najładniejsze, które nagrodzimy.

Podpisane wiersze  można przynieść do biblioteki szkolnej lub przesłać za pośrednictwem e-dziennika do p.Wiesławy Grosickiej lub p.Urszuli Olszewskiej