Wydarzenia - Gimnazjum (rok szkolny 2013/2014)

 

 

 

 

_____________________________________________________________________

 

 

Dziewczęta z klasy IIB gimnazjum: Agnieszka Banaś, Wiktoria Nowocień i Ola Sylwar, przygotowały pod opieką swojej wychowawczyni i nauczycielki chemii zarazem, pokaz doświadczeń pt. „MAGIA CZY NAUKA?”, który odbył się 11 czerwca 2014 r. Na pokaz zaproszone zostały dzieci ze świetlicy szkolnej.

 

Na tym zdjęciu Agnieszka wykonuje doświadczenie pt. „Czary mary z kolorami”…

 

A tutaj, każe „stanąć na baczność„ balonikowi…

____________________________________________________________________

 

Dnia 04.06.2014 roku uczniowie klas: I A, I B, III A i III B Gimnazjum nr 1   w Kielcach uczestniczyli w jednodniowej wycieczce szkolnej do Ojcowskiego Parku Narodowego. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili renesansowy zamek w Pieskowej Skale, będący na szlaku tzw. „Orlich Gniazd” Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz zapoznali się z procesami krasowymi zachodzącymi na tym obszarze będąc w dwóch jaskiniach: Jaskini Ciemnej i Jaskini Łokietka. Wędrówka malowniczym szlakiem wzdłuż doliny Prądnika była okazją do poznania osobliwych form krasowej rzeźby terenu, a także przyczyniła się do integracji zespołu uczniowskiego. Opiekunami wycieczki byli nauczyciele gimnazjum: Elżbieta Zapała, Marek Młynarczyk, Katarzyna Nawrot – Przygoda oraz Pani Aneta Kołodziejska – członek Klasowej Rady Rodziców klasy I B.

 

 

 

 

 

____________________________________________________________________

 

W dniach 31.05.-01.06.2014r. odbył się w Warszawie II Kongres Spółdzielczości Uczniowskiej. Honorowy Patronat nad Kongresem objęli: Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki. Wśród zaproszonych gości byli: prof. Jerzy Żyżyński – poseł na Sejm RP, Tadeusz Sławecki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Małgorzata Marcińska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, a także dr Jerzy Jankowski – przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej i Alfred Domagalski – prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej oraz Stanisław Śledziewski – wiceprezes Zarządu KRS.

Gimnazjum nr 1 reprezentowały trzy  uczennice: Klaudia Plech, Małgorzata Sułkowska i Aleksandra Marciniak wraz z opiekunem p. Elżbietą Zapałą oraz p. A. Kotwicą –Instruktorem Wojewódzkim Rady SU. Klaudia Plech została wybrana do Komisji Uchwał i Wniosków oraz przedstawiła prezentację pokazującą dorobek naszej SU „Dziupla”. Niespodzianką dla uczestników Kongresu, a przy okazji prezentem z okazji Dnia Dziecka, była wycieczka na Zamek Królewski i udział w przepięknym multimedialnym widowisku „Taniec Źródeł” prezentowanym w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie. Następnie odbyły się warsztaty dla młodzieży pt. ”Będę kim zechcę”. W ostatnim dniu Kongresu delegaci po dyskusji przyjęli wnioski do dalszej pracy. Postulowano o szerszy udział młodych spółdzielców w pracach Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej. Udział w II Kongresie Spółdzielczości Uczniowskiej dla delegatów Spółdzielni Uczniowskiej „Dziupla” był niesamowitą przygodą i z pewnością będzie inspiracją do dalszej pracy.

 

 

 

 

____________________________________________________________________

Pogromca konkursów recytatorskich.

W bieżącym roku szkolnym 2013/1014 r. uczeń kl. IIIA Gimnazjum nr 1 Kacper Sordyl stał się prawdziwym pogromcą konkursów recytatorskich. W międzyszkolnym konkursie recytatorskim pod hasłem: "Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach" otrzymał wyróżnienie. W kolejnym konkursie pod nazwą: "Uśmiech jest najprostszą drogą do ludzkich serc" wywalczył II miejsce. Prestiżowe III miejsce zajął w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim pt. "Spotkanie ze słowem". Gratulujemy sukcesów i życzymy następnych!

____________________________________________________________________

 

Dnia 29.05.2014 r. odbył się w naszym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 29 I Szkolny Konkurs Pięknego Czytania „Czytam – bo lubię”. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 7 oraz  uczniowie klas  I– III Gimnazjum  nr 1. Celem konkursu była popularyzacja książek, czytelnictwa oraz kształtowanie umiejętności pięknego czytania.

 

Zwycięzcami konkursu zostali: 

 

I miejsce – Mateusz Mazurczak  kl. 3B

II miejsce – Weronika Czybińska  kl. 2B

III miejsce – Marta Ślęczek  kl. 1A

    

Gratulujemy!

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły pani Wiesława Grosicka i pani Maria Gidek.

____________________________________________________________________

 

Papieski Bieg Integracyjny na Karczówkę (21 maja 2014r.)

We środę (21 maja br.) już po raz drugi na wzgórzu Karczówka w Kielcach odbył się Papieski Przełajowy Bieg Integracyjny celem uczczenia kolejnej rocznicy urodzin Jana Pawła II i jego wizyty w naszym regionie, organizowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Sprawni – Razem. W tym roku przy dobrej pogodzie wystartowało w nim blisko 300 osób z naszego województwa, w tym także uczniowie naszej Szkoły pod opieką katechetów: A. Kucharczyk i ks. J. Stanocha. Nasi gimnazjaliści rywalizowali w biegach masowych, gdzie wśród chłopców starszych zwyciężył Bartek Gibalski z kl. IIIa. Nagrody i medale wręczali m.in. zawodnicy Vive Targi Kielce: Michał Jurecki i Piotr Chrapkowski. Natomiast nasi uczniowie ze SP zaproszeni przez organizatorów zadbali o oprawę artystyczną tej imprezy. Uczniowie ci na co dzień śpiewają w parafialnej scholi „Dzieci Niepokalanej” animując niedzielną liturgię oraz uroczystości w Parafii Niepokalanego Serca NMP.

 

 

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 20.05.2014 r. na Wydziale Pedagogicznym UJK odbyło się Forum Zdrowia i Bezpieczeństwa Młodych. Brali w nim udział przedstawiciele naszej szkoły: Olga Danis i Weronika Chrabąszcz wraz z opiekunem Panią Moniką Zawadzką-Chłopek. Niestety z powodu choroby nie mogła uczestniczyć Wiktoria Szabla. Wszystkie trzy uczennice dostały wyróżnienia specjalne za prace konkursowe - prezentacje multimedialne o tematyce: "Uzależnienia wokół nas" oraz "Zdrowy styl życia". Podczas Forum promowano postawy abstynenckie, zdrowy styl życia i szeroko pojęte bezpieczeństwo.

____________________________________________________________________

 

14.05.2014 roku uczciliśmy pamięć naszego patrona księdza Stanisława Konarskiego. Część oficjalna to: wprowadzenie pocztu sztandarowego Gimnazjum nr 1, wysłuchanie hymnów państwowego i szkoły złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą patrona w hallu parteru.

 

 

Inscenizację pod hasłem ”Odważcie się być mądrymi” przygotowali i przeprowadzili uczniowie z klas III A i III B. Całość akademii odbyła się pod kierunkiem pań Marii Gidek, Małgorzaty Szymczyk-Gołąbek i pana Rafała Pituli.

 

 

____________________________________________________________________

 

DZIEŃ EUROPEJSKI W NASZEJ SZKOLE

9 maja 2014 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. Akademia została podzielona na dwie części: niemiecką pt: "Europa da się lubić" - przygotowaną przez Panią Katarzynę Nawrot - Przygodę  oraz angielską pt. "Bal u Królowej Elżbiety" - przygotowaną przez Panie Sylwię Wolańską i Elżbietę Ziębę. W ciekawy i zabawny sposób uczniowie naszego gimnazjum i klasy Va przybliżyli młodszym kolegom i koleżankom wybrane aspekty kultury oraz tradycji Wielkiej Brytanii i Niemiec. Naszym głównym celem były: motywowanie uczniów do nauki języków obcych, poszerzanie wiedzy na temat wybranych krajów, propagowanie zdrowego współzawodnictwa oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur.

W tym dniu naszą szkołę odwiedzili: Królowa Elżbieta, Robin Hood i Aleksander Graham Bell. Nie mogło zabraknąć Sherlocka Holmesa oraz doktora Watsona. Do publiczności przemówił William Shakespeare, a Izaak Newton przypomniał prawo ciążenia.

Uczniowie zaśpiewali znane angielskie  i niemieckie piosenki, między innymi: „Love, Love Me Do” zespołu The Beatles oraz ”Wannabe” grupy Spice Girls.

Publiczność świetnie się bawiła i nagrodziła występ gromkimi brawami.  

 

 

 

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 08.05.2014r. odbył się V Szkolny Konkurs Językowy „Z polszczyzną za pan brat”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas pierwszych gimnazjum. Największą wiedzą w zakresie poprawności języka polskiego wykazali się następujący uczniowie: Bartosz Kuraciński z kl. 1B – miejsce I, Małgorzata Duszczyk z kl. 1B i Iwo Jarmołowicz z kl. 1B – miejsce II, Paulina Bukłat z kl. 1A – miejsce III.

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani Wiesława Grosicka.

____________________________________________________________________

NASZE SUKCESY SPORTOWE - PIŁKA SIATKOWA

ZAWODY W GIMNAZJUM NR 1- I MIEJSCE

Dnia 19.03.2014 odbył się w naszej szkole Turniej Siatkówki o Puchar Dyrektora ZSO nr 29 w Kielcach. W tych zawodach nasza drużyna pokonała wszystkie pozostałe zespoły, zajmując I miejsce. II miejsce zajęły dziewczęta z Gimnazjum w Ćmińsku, III - Gimnazjum w Nowinach a IV zespół II klas naszej szkoły. Nagrodę indywidualną otrzymała Wiktoria Rączkiewicz - MVP. Gratulujemy! Dziewczyny grały w składzie: Patrycja Stolarczyk, Wiktoria Rączkiewicz, Natalia Białek, Natalia Waszczak, Patrycja Duda, Kinga Praśkiewicz i Aleksandra Mazur.

 

 

ZAWODY W SUKOWIE - I MIEJSCE

Dnia 11.03.2014 roku odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych o Puchar Burmistrza Gminy Daleszyce w Sukowie.  Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym,  a nasze dziewczęta pokonały wszystkie zespoły. Wyróżnienia indywidualne w naszej drużynie otrzymała Wiktoria Rączkiewicz - MVP oraz Magdalena Bieniek - najlepsza rozgrywająca. Gratulujemy zwycięstwa! Nasza drużyna grała w składzie: Wiktoria Rączkiewicz, Magdalena Bieniek, Daria Lech, Patrycja Stolarczyk, Natalia Białek, Anita Bednarska i Klaudia Michta.

 

 

 

ZAWODY W GIMNAZJUM NR 9 - III MIEJSCE

Dnia 10.03.2014 r. odbyły się zawody o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 9. Nasza drużyna grała w składzie: Daria Lech, Wiktoria Rączkiewicz, Magdalena Bieniek, Patrycja Stolarczyk, Natalia Białek, Anita Bednarska i Klaudia Michta.

 

MISTRZOSTWA KIELC - III MIEJSCE

Dnia 31.01.2014 r. odbyły się finały Mistrzostw Kielc w piłce siatkowej dziewcząt klas gimnazjalnych. W półfinale dziewczęta naszej szkoły zmierzyły się z Gimnazjum numer 9 przegrywając 2:1. Był to bardzo emocjonujący mecz, który rozstrzygnął  się dopiero po zaciętej walce w tie - breaku. W meczu o trzecie miejsce nasza drużyna pokonała Gimnazjum numer 4 w dwóch setach. Ostatecznie dziewczyny zajęły 3 miejsce i zdobyły brązowe medale. Nasza szkoła grała w składzie: Daria Lech, Magda Bieniek, Patrycja Stolarczyk, Natalia Białek , Ewa Midziak, Olga Danis oraz Wiktoria Rączkiewicz.

 

 

____________________________________________________________________

 

Uczeń klasy IIB Mateusz Sołtysiak zajął III miejsce w V Gimnazjalnych Zawodach Gimnastycznych Społeczna 2014 w Kielcach.

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 11.03.2014 r. i 19.03.2014 r. odbył się  w naszej szkole III etap XII Wojewódzkiego Konkursu Języka Rosyjskiego. Uczestniczyło w nim 31 gimnazjalistów z Kielc oraz powiatu kieleckiego, kazimierskiego, buskiego, pińczowskiego, sandomierskiego, staszowskiego, koneckiego, jędrzejowskiego i ostrowieckiego.

Powagę konkursu uświetnił Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Pan Grzegorz Bień, który serdecznie powitał jego uczestników oraz wręczył zaświadczenia finalistom konkursu i podziękowania  członkom komisji konkursowej.
Za przygotowanie i przeprowadzenie eliminacji odpowiedzialna była p. Wiesława Grosicka – Przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Konkursu Języka Rosyjskiego.

 

 

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 27.02.2014 r. odbył się w naszym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 29 V Szkolny Konkurs Ortograficzny. Wzięli w nim udział uczniowie klas  I– III Gimnazjum nr 1.

Laury zwycięstwa przypadły następującym uczniom:

I miejsce – Aleksandra  Sylwar z klasy II B

II miejsce – Małgorzata  Duszczyk z klasy I B

III miejsce – Iwo  Jarmołowicz z klasy I B.

Uczennice: Aleksandra Sylwar oraz Małgorzata Duszczyk będą reprezentowały nasze gimnazjum w XV Miejskim Konkursie Ortograficznym. Gratulujemy!

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły pani Wiesława Grosicka i pani Maria Gidek.

____________________________________________________________________

 

Rok Juliana Tuwima

Uczniowie naszej szkoły: Daniel Kołodziejski i Paweł Sobczyk (kl. I B) zdobyli wyróżnienia w międzyszkolnym konkursie plastycznym związanym z realizacją projektu: "Julian Tuwim - dla dzieci, dorosłych, dla wszystkich..." realizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Kielcach. Uczeń kl. III A Kacper Sordyl pięknie zaprezentował się w konkursie recytatorskim pt. "Poezja i proza Juliana Tuwima" będącym również elementem wspomnianego projektu. Uczniów przygotowała p. Jolanta Staniec - nauczycielka jęz. polskiego w Gimnazjum nr 1 i SP 7. Gratulujemy!

____________________________________________________________________

 

Jak co roku tuż przed Świętami Narodzenia Pańskiego we czwartek (19 grudnia br.) połączone siły uczniów gimnazjum i podstawówki - pod opieką katechetów: ks. J. Stanocha i A. Kucharczyk, w oprawie muzycznej R. Pituli oraz scenografii L. Adach - wystawiły Jasełka Bożonarodzeniowe dla społeczności naszej szkoły. Tym razem była to historia dwóch rodzin, które odmiennie kultywowały bożonarodzeniowe tradycje. Pewna figurka i narodziny dziecka sprawiły, że odmieniło się ich życie i życiowe priorytety…Tym samym i my mogliśmy ze spokojem wejść w świąteczną atmosferę myśląc już o Nowonarodzonym Dziecięciu, wigilijnym stole i prezentach pod choinką.

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 20.11.2013 r. odbył się w naszym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 29  IV Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji ks. Jana Twardowskiego. Laury zwycięstwa przypadły następującym uczniom:

 

I miejsce - Małgorzata Sułkowska   kl. I B - 32,5 p.

II miejsce - Iwo Jarmołowicz   kl. I B - 15,5 p.

III miejsce - Oskar Wzorek   kl. I B - 11 p.

 

Uczniowie wykazali się trafnością w doborze utworu, rozumieniem jego przesłania, dojrzałością jego interpretacji. Występy uczniów wzbogaciła multimedialna prezentacja życia i twórczości tego wybitnego Polaka. Konkurs zorganizowały i przeprowadziły pani Wiesława Grosicka, pani Jolanta Staniec, pani Maria Gidek.

 

 

____________________________________________________________________

 

15.10.2013 r. z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej nauczyciele Anna Szala, Barbara Pożoga, Rafał Pitula i Grażyna Tosnowiec przygotowali spotkanie dla uczniów klas IV-VI SP7 i I-III Gimnazjum. Scenariusz obejmował scenki z życia szkolnego zaprezentowane przez uczniów kl. Va SP7 oraz modowe propozycje dla nauczycieli przestawione przez gimnazjalistów z klasy IIB. Oprawę muzyczną zapewnił wspaniale śpiewający chórek szkolny.   

____________________________________________________________________

 

W sobotę, 28 września 2013r., odbył się XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2013”, w którym wzięła udział rekordowa liczba 5670 turystów-pątników. Wędrowali oni po najpiękniejszych zakątkach Gór Świętokrzyskich piętnastoma trasami jakie zostały wyznaczone przez przewodników PTTK. Jest to największy jednodniowy rajd turystki kwalifikowanej w Polsce, który ma na celu m.in. kształtowanie postaw oraz zachowań w duchu wzajemnej miłości międzyludzkiej i poszanowania otaczającego świata.

 

Po raz kolejny uczestniczyła w nim także liczna grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. Agaty Kucharczyk, p. Doroty Sępioł-Skóry, p. Urszuli Olszewskiej i ks. Jarosława Stanocha. Nasi pielgrzymi tym razem wędrowali na Święty Krzyż „trasą partyzancką” z Nowej Słupi zwiedzając wcześniej klasztor Cystersów w Wąchocku, Świątynię Pamięci Narodowej na Wykusie i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Na zakończenie Rajdu została odprawiona uroczysta Msza św. polowa, której przewodniczył Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan.

 

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

 

 

____________________________________________________________________

 

27 września 2013 r. uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kielcach odwiedzili siedzibę TVP S.A. w Warszawie. Wycieczka była nagrodą w konkursie "Świętokrzyska Przestrzeń Cyfryzacji", do którego uczniów przygotowały p. E. Zapała i p. M. Zawadzka-Chłopek. Uczniowie zwiedzali studia oraz muzeum telewizji. Gratulujemy nagrody.

 

 

Więcej zdjęć na portalu Facebook - https://www.facebook.com/media/set/

____________________________________________________________________

 

Rozpoczęliśmy rok szkolny 2013/2014. 2 września pani dyrektor Urszula Pyk podczas krótkiej części oficjalnej przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli oraz przedstawiła wychowawców poszczególnych klas. Następnie wszyscy uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.