Świetlica - rok szkolny 2014/2015

28 maja w świetlicy odbyły się zajęcia sportowe dla klas I-III, w których uczestnicy wykazując się dużą sprawnością ruchową i rywalizując o uzyskanie jak największej ilości punktów, zapoczątkowali w naszej świetlicy obchody Dnia Dziecka pod hasłem " Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" . 

Reprezentant naszej świetlicy Bartosz Klimek zajął I miejsce w Międzyświetlicowym Konkursie Recytatorskim: "Najpiękniejsze polskie wiersze dla dzieci" organizowanym przez świetlicę SP Nr 33 w Kielcach. Uczeń przedstawił 6 wierszy Czesława Janczarskiego.

W maju w świetlicy odbył się "Konkurs skoków na skakance". Najliczniej wzięły udział dzieci z klas I. Zwycięzcami zostali: Emilia Kmiecik, Michalina Latkowska, Mikołaj Masternak i Nina Żmuda. Wśród klas II najlepiej skakały: Gabrysia Englert, Klara Karwacińska i Oliwia Wierzbińska.

Do grupy uczniów, którzy wykonali prace plastyczne na XVIII Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej  Dzieci i Młodzieży dołączyły trzy uczennice: Klara Karwacińska, Marysia Kuczwara i Majka Dąbrowska. Na Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Mój dom, moja Europa, moja Ojczyzna" komplet zdjęć wykonała Maja Dąbrowska. Na zdjęciach "pojawił się między innymi Pałac Biskupi jako Echo historii. Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury z Zamościa.

Marysia Król i Maks Gil  z klasy IV przygotowali prace plastyczne na XVIII Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pt: " Zawsze zielono, zawsze niebiesko", którego organizatorem jest Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka z Torunia.

Emilka Kmiecik  i Mikołaj Masternak  z klasy Ia przygotowali prace plastyczne na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny : "Ocean – Świat Podwodnej Przygody" zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny  z Rzeszowa. Prace zostały wykonane różnymi technikami, a ich autorzy byli bardzo zaangażowani w to co przygotowywali.

Dziewczynki z klas I i II:  Natasza Kosowska, Nina Żmuda, Basia Durnaś, Emilka Kmiecik i Agatka Pakuła otrzymały dyplomy za udział w XX Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym.

Dzieci podczas zajęć świetlicowych wzięły udział w konkursie "Nasz statek kosmiczny". Trzy grupy uczniów dostały jednakową  ilość kolorowych, dużych klocków. Zwycięskim zespołem zostali: Kosma Zwierzchowski, Filip Bartocha, Dominik Kawalec, Filip Kmiecik, Alan Snopek, Bartek Klimek, Eryk Gargas i Kasjan Górnicki. Efektem końcowym było połączenie trzech konstrukcji w jedną.  W ocenie prac wzięli udział wszyscy uczestnicy poprzez głosowanie, a także pani psycholog i  panie ze świetlicy.

Oliwia Wierzbińska z klasy II prezentowała nas w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym pod hasłem "Zabawa w origami- wiosenna łąka". Praca Oliwii została dostarczona do organizatora konkursu- świetlicy Szkoły Podstawowej nr 34. Czekamy na wyniki konkursu. Przygotowanie tej pracy ​było poprzedzone cyklem zajęć o przyrodzie wiosennej i przygotowanie wiosennej gabloty świetlicy.

Uczennica kl. I Emilka Kmiecik dostarczyła  zdjęcia na Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Zatrzymać rzekę w kadrze". To już trzecia osoba z naszej świetlicy, która bierze udział w tym konkursie, obok Filipa Bartochy i Karola Żelaznego.

     

W świetlicy miało miejsce spotkanie przedstawicielki Straży Miejskiej z uczniami klas I-III. Dzieci dowiedziały się o zagrożeniach  w życiu codziennym  i właściwej reakcji na nie, jak chociażby odpowiednie zachowanie się wobec osób obcych zaczepiających dzieci. Maluchy z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w słowa pani w mundurze, które również wzbudzały ich uwagę. 

Dwóch uczniów: Filip Bartocha z klasy II i Karol Żelazny z klasy I przygotowali zestawy zdjęć, które zostały wysłane na Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny" Zatrzymaj rzekę w kadrze" organizowany przez biuro Projektu "Kajakowy Patrol" w Drohiczynie.

Dzieci należące do świetlicy szkolnej zaprosiły 30 marca rodziców, babcie, dziadków, rodzeństwo na Przedświąteczne Spotkanie Wielkanocne. Ponad trzydziestu uczniów wystąpiło w ciekawym programie  związanym  ze zwyczajami Świąt Wielkanocnych w kulturze polskiej. Były wiersze, piosenki, elementy tańca.

Gościnnie – w ramach współpracy wystąpiła ich starsza koleżanka z gimnazjum Patrycja Duda i uczeń klasy V Mateusz Kisiel. Teksty o zapomnianych wielkanocnych zwyczajach czytali uczniowie klasy IV. Było miło, wesoło, jak na Święta przystało. Licznie zgromadzeni goście wzięli udział w kiermaszu pisanek wykonanych przez dzieci podczas zajęć w świetlicy.

 

Do naszej świetlicy zawitała Wiosna 

WIOSNA... WIOSNA.... WIOSNA... ACH TO TY...

          

         

Dnia 20 marca w świetlicy szkolnej odbyło się przedstawienie ''Aschenputtel'' - Kopciuszek w wersji polsko-niemieckiej, przygotowane przez nauczycielkę języka niemieckiego p. Katarzynę Nawrot-Przygoda, w ramach projektu "Poczytaj mi przyjacielu". Uczniowie klasy I gimnazjum zapoznali najmłodszych wychowanków naszej szkoły ze słówkami niemieckimi der Aschenputtel, die Fee, der Schuh, Mitternacht... oraz z baśnią braci Grimm w wersji unowocześnionej. Gimnazjaliści porwali także najmłodszych uczniów do tańca w rytmie piosenek Gangnam Style i Ona tańczy dla mnie...

 

Ola Dryja  prezentowała naszą  świetlicę na V Konkursie Talentów Wokalnych pod hasłem " Wojsko można pokochać " organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 8 im. Wojska Polskiego w Kielcach. Ola bardzo sumiennie się przygotowywała do konkursu. Zaprezentowała piosenkę  pt: "Sanitariuszka Małgorzatka". Komisja, która oceniała wykonawców złożona była z profesjonalnych wokalistów, którzy ocenili wykonanie piosenki przyznając Oli drugie  miejsce.

 

Dwie uczennice: Katarzyna Błońska i Maria Król wykonały bardzo ciekawe prace plastyczne na  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Zabierz mnie tam wyobraźnią - niesamowite zwierzaki, czyli świat zwierząt i one same widziane oczami wyobraźni".  

Zdjęcia zrobione przez ucznia klasy I Karola Żelaznego podczas górskich rodzinnych wycieczek  zostały wysłane  na  Ogólnopolski  Konkurs Fotograficzny :" Zdjęcie z podróży ". 

Uczniowie podczas zajęć w świetlicy szkolnej ozdabiają wydmuszki różnymi technikami. Prace są bardzo kolorowe, starannie wykonane i stanowią ciekawą dekorację świetlicy. 

Pięć dziewczynek: Nina Żmuda, Basia Durnaś, Emilka Kmiecik, Natasza Kosowska i Agatka Pakuła wzięły udział w XX Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym " Moja ulubiona postać bajkowa" organizowanym przez szkołę w Limanowej. 

Chłopcy będący w świetlicy często bawią swoimi ulubionymi klockami konstrukcyjnymi, z których tworzą skomplikowane kształty budynków, samochodów, samolotów rozwijając swoją wyobraźnię.

               

 

    19 stycznia odbył się Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny:" Piękno lasu w różnych porach roku" zorganizowany przez naszą świetlicę . Udział wzięło 10 szkół , w tym po raz pierwszy Zespół Placówek Oświatowych z Oblęgorka. Prace oceniała komisja z  Nadleśnictwa Kielce, której przewodniczącą była pani Monika Juda.  Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców naszej szkoły, Muzeum Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej  oraz Nadleśnictwo Kielce.

I miejsca zdobyli: Magdalena Sutowicz SP nr 11, Weronika Wieczorek Zespół Placówek Oświatowych z Oblęgorka, Zuzanna Morawiecka SP 25,
 

 II miejsca : Aleksandra Wilczkowska SP 34, Milena Mucha SP 19, Natalia Makuła SP 5
 
III miejsca: Julita Niedżwiecka SP 2 , Martyna Kącewicz SP 33, Maja Chrzan SP 8
 
wyróżnienie : III grupa w świetlicy SP 27
 
Wszystkie prace były bardzo starannie wykonane, więc komisja miała duży dylemat z wytypowaniem I miejsca, stąd nagrody równoległe.
Podsumowaniem konkursu był występ dzieci z naszej świetlicy w przedstawieniu o życiu lasu. Zamierzamy kontynuować współpracę z Nadleśnictwem Kielce i dlatego już teraz zapraszamy na kolejną edycję konkursu.

 

 

    W świetlicowym Quizie Wiedzy  o Kielcach uczniowie  wykazali się znajomością naszego miasta w stopniu bardzo zróżnicowanym

Wśród uczniów klas IV największą znajomością Kielc wykazali się :Maksymilian Gil i Adrian Wachla  

 z klas III:  Maria Król kl. IV a, Joanna Nawrot kl. III a ,  Dawid Szymański kl. IIIAmelia Zatorska kl. III a

 z klas II : Filip Bartocha  ,Eryk Gargas, Dominik Kawalec

 z klas  I  : Blanka Czaja, Karol Żelazny, Kmiecik Emilka, Kmiecik Zuzia

    W dniu 8 stycznia w  świetlicy miało miejsce podsumowanie cyklu zajęć: Ciekawostki z życia zwierząt". prowadzonych przez M.Terlecką. Udzielając prawidlowych odpowiedzi na pytania zawarte w quizie najwięcej punktów zdobyli:
 
KLASY I
I  miejsce : Zuzanna Kmiecik, Michał Lelas,Mikołaj Masternak
II miejsce:Karol Żelazny,Michalina Latkowska,Barbara Durnaś, Klaudia Szymoniak
III miejsce:Emilia Kmiecik, Oliwia Obara, Bartek Zdunek, Nina Żmuda  
 
KLASY II
I miejsce:Kosma Zwierzchowski,
II miejsce:  Bruno Praśkiewicz, Filip Kmiecik, Gabriela Englert,
III miejsce:Nina Skrzesińska, Maja Janiszewska
 
KLASY III
I miejsce:Erwin Górnicki, Joanna Nawrot
II  miejsce :
Dawid Szymański, Filip Wójcik
III miejsce ;
Aleksander Jurczyk, Martyna Kasprzyk
Gratulujemy.

    18 grudnia w Zespole Szkół Integracyjnych przy ul. Jasnej miało miejsce  podsumowanie V Międzyświetlicowego Konkursu Literackiego "Mały pisarz". Reprezentantka naszej świetlicy Gabrysia Englert zdobyła II miejsce.

Gabrysia za tekst :"Gwiazdeczka" otrzymała ciekawe nagrody: płytę z bajką dla dzieci, długopis, książkę "BAJKI nieBAJKI ", słodycze ,a najcenniejszą nagrodą jest wydrukowanie wszystkich konkursowych utworów w formie książkowej i wręczenie jej każdemu uczniowi biorącemu udział w konkursie .To cenna pamiątka dla młodziutkiej "autorki". Gratulacje.

 

    15 grudnia pani Aneta Pastuszka -mama uczennicy klasy IV przeprowadziła w świetlicy, wzorem ubiegłego roku, zajęcia o tematyce świątecznej. Dzieci wysłuchały ciekawych informacji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, po czym przystąpiły do ozdabiania styropianowych bombek z użyciem brokatu. Bombki  zostały zabrane  do domu, by zawisnąć  na domowych choinkach, a część pozostała do dekoracji świetlicy. Zajęcia skończyły się  quizem  ze słodkimi nagrodami ufundowanymi przez p. Pastuszko. Taka współpraca z rodzicami uczniów jest bardzo miłym i sympatycznym akcentem w wzajemnych relacjach - nauczyciele-UCZNIOWIE -rodzice.

 

 

    Dzieci ze świetlicy gościły systematycznie swoje starsze koleżanki z I klasy gimnazjum, które w ramach projektu: " Poczytaj  mi przyjacielu" czytały ciekawe teksty, zadawały nam różne zagadki. W grudniu przebrane za Mikołaja i śnieżynki  wręczyły nam słodkie niespodzianki.

 

    11 grudnia gościliśmy  pana Rafała Zajęckiego - Konsultanta do spraw europejskich z Ośrodka Debaty Międzynarodowej. Tematem spotkania były :"Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia w krajch Unii Europejskiej'. Dzieci dowiedziały się ,w którym kraju zamiast opłatkem  ludzie dzielą się  chałwą, w którym tańczą wokół choinki , w którym po wieczerzy wigilijnej  wychodzą na place, bawiąc się wesoło. Dowiedzieliśmy się także ,w jakim rejonie naszego kraju  tradycyjną zupą świąteczną jest nie barszcz, nie grzybowa,ale  zupa migdałowa. Zajęcia były bardzo ciekawe. Oprócz uczniów ze świetlicy zaprosiliśmy  do udziału w zajęciach najmłodsze i koleżanki i  kolegów - kl. Ia, oraz klasę III a..

 

 

    Gabrysia Englert z kl. IIa  jest  reprezentantką naszej świetlicy w  V Międzyświetlicowym Konkursie  Literackim "Mały pisarz" organizowanym przez świetlicę  Szkoły Integracyjnej nr 11. Gabrysia napisała tekst pt.: "Gwiazdeczka". Czekamy na wyniki konkursu.

    17 listopada w świetlicy odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli pod hasłem :"Pan Listopad jest wśród nas".Udział wzięli uczniowie klas I,II ,III i

IV  :Gabrysia Englert, Kosma Zwierzchowski, Bruno Praśkiewicz, Oliwia Wierzbińska, Martyna Kasprzyk, Filip Wójcik, Kornelia Kubicka, Oliwia Ślusarczyk, Marysia Król, Maks Gil, Partycja Grzejszczyk, Emilka Kmiecik, Wiktoria Wąsowicz, Nina Żmuda, Konrad Szymański, Maciek Sadowski. Zajęcia prowadziła kol. Bożena Terlecka

    W miesiącu listopadzie uczniowie ze świetlicy  wysłali swoje prace  na  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny: „ Psy, koty i inne zwierzaki ” organizowany przez Stowarzyszenie  Na Rzecz Dzieci i Rodzin „Ponad Granicami”. Prace pod kierunkiem kol. L. Adach i   B. Terleckiej  wykonali: Gabrysia Englert- kl. II, Zuzia  Kmiecik – kl. I, Emilka Kmiecik- kl. I, Nina Żmuda- kl. I Julia Dulewicz  -kl. II , Amelia Zatorska- kl. III.

    W pażdzierniku dzieci ze świetlicy wzięły udział w dwóch konkursach: Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Barwy jesieni" organizowanym przez MDK w Stargardzie Szczecińskim: Wiktoria Jaśkowska, Marysia Kuczwara, Kornelia Kubicka ,Oliwia Wierzbińska, Joanna Nawrot 

oraz w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym  z serii Cztery pory roku "Jesień w pastelach" organizowanym przez Ośrodek Kultury w Wałbrzychu.: Klara Karwacińska, Filip Bartocha, Martynka Kasprzyk, Weronika Kałuzińska. Prace zostały wykonane pod kierunkiem kol. L.Adach i M.Terleckiej

 

 

 

 

Do świetlicy zostało przyjętych 109 uczniów. Najliczniejszą grupę stanowią pierwszoklasiści. Wszystkie dzieci uczestniczą  w wielu ciekawych zajęciach :

  • Kółko Młodego  Eksperymentatora –sala 27

  • Zajęcia sportowe na wesoło i poważnie - salka gimnastyczna mała, sala duża, boiska szkolne –

  • Ciekawostki ze świata przyrody_ - świetlica, mała salka świetlicowa

  • Tablica multimedialna nie jest groźna - sala 17

  • Kółko Młodego Podróżnika  -  sala 28

  • Zajęcia plastyczne -  świetlica, mała  salka świetlicowa

  • Polubić język niemiecki  przez zabawę -  świetlica

  • Zajęcia Młodego Historyka  - sala  30

  • Poznawanie polskich symboli narodowych, -   sala 30

 

Dokładne dni i godziny, w których odbywają się w/w zajęcia sa zamieszczone w gablocie świetlicy.

 

W tym roku szkolnym , wzorem  roku ubiegłego, będziemy brali udział w wielu ciekawych konkursach, a sami też będziemy organizatorem Konkursu Międzyświetlicowego. Wszystkie informacje będą przez nas  na bieżąco zamieszczane  na stronie ZSO nr 29  w zakładce „świetlica”.

Zachęcamy rodziców do czytania informacji zamieszczanych w gablocie świetlicy, w której będą także eksponowane różnorodne prace  naszych podopiecznych.

Liczymy na współpracę z rodzicami co najmniej taką , jak w latach ubiegłych.

Czekamy na październikowe rozstrzygnięcie  Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „LIPA 2014”, gdyż wzięły w nim udział dzieci należące w ubiegłym roku do świetlicy.

W miesiącach wakacyjnych uczennica klasy III  Martynka Jaguś otrzymała przesyłkę z nagrodą za zdobycie II miejsca w II edycji  konkursu literackiego Społecznego  Gimnazjum  „Startowa” ,Towarzystwa  Przyjaciół  I Społecznego Liceum  Ogólnokształcącego „PODRÓŻUJ, ŚNIJ, ODKRYWAJ ”. Wielkie gratulacje.

 

Rodzice z Grupy Wspierającej Działalność Świetlicy zatroszczyli się o bezpieczeństwo podczas zabaw w pomieszczeniu świetlicy. Pani Agnieszka Dąbrowska zakupiła taśmę i okleiła nią wykładzinę w świetlicy. Pani  Aneta Pastuszka zadbała o naszych podopiecznych i przekazała kolejną porcję ciekawych kolorowanek ,zadeklarowała również przeprowadzenie dla uczniów zajęć o Unii Europejskiej w ramach współpracy ze świetlicą.

 

 

 

 

SUKCESY

    Mamy pierwsze w tym roku szkolnym poważne osiągnięcie w dziedzinie literatury. Nasi uczniowie ; Martynka Jaguś  oraz Radek Gnatowski zostali laureatami XVIII Ogólnopolskiego  i XXXII Wojewódzkiego  Przeglądu Dziecięcej
i Młodzieżowej Twórczości Literackiej "LIPA 2014" pod patronatem Prezydenta miasta  Bielska-Białej. 
Spośród 489 uczestników jury w składzie: Tomasz Jastrun,- przewodniczący, Jan Picheta, Juliusz Wątroba i Irena  Edelman wybrali 100 autorów najlepszych prac przyznając im równorzędne nagrody. Nasi uczniowie znaleźli się wśród tych najlepszych. Wielkie gratulacje. Zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród , które będzie miało miejsce  17 października w godz. 11.00-18.00 w Centrum Kultury "BEST" w Bielsku- Białej.