Wydarzenia - Gimnazjum (rok szkolny 2011/2012)

5 czerwca 2012 r. duży sukces odniósł uczeń naszego gimnazjum Michał Janik, który został Mistrzem Województwa w Rzucie Młotem. Wiele dobrych wyników w Mistrzostwach Kielc w Lekkiej Atletyce odnotowali też inni uczniowie naszej szkoły. Więcej szczegółów w zakładce Laureaci.

____________________________________________________________________

 

29 maja 2012 roku 16 osobowa grupa uczniów pod opieka pani Elżbiety Góry wzięła udział w III Świętokrzyskim Rajdzie im. Wojtka Belona "Wiosna na Ponidziu". Trasa wiodła z Kielc przez Miedziankę - Jędrzejów - Umianowice - Pińczów. Punktem zlotowym rajdu były Umianowice, gdzie dojechaliśmy Ciuchcią Ponidzie. Na miejscu  odbywały się konkursy: wiedzy o regionie i plastyczny, występy artystyczne. Nasz kolega Wojtek Cichacki  z klasy IIB zajął III miejsce w konkursie plastycznym. Uczniowie pełni wrażeń czekają na kolejny rajd.

 

 

 

____________________________________________________________________

 

Kilka ważnych sukcesów odnotowały w bieżącym semestrze śpiewające uczennice naszego gimnazjum-Katarzyna Główka z klasy II A oraz Maria Pierścińska z kl. II B.  Pierwsza z nich już w kwietniu zdobyła wyróżnienie podczas VII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej im. Michała Centera w Kielcach. Kasia wykonała utwór "Powrócisz tu". 31 maja 2012 r. uświetniła również finał III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Świętokrzyski Czar" wykonując piosenki "Night and Day" oraz "Lullaby of Birdland". Maria Pierścińska natomiast otrzymała wyróżnienia w X Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej (organizator: Gimnazjum nr 1) oraz w V Międzyszkolnym Konkursie Piosenki "Piosenka jest dobra na wszystko" zorganizowanym przez szkołę Awans w Kielcach.

____________________________________________________________________

 

Dnia 10 maja 2012 r. odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu na prezentację multimedialną „Życie i działalność Janusza Korczaka”, którego organizatorkami były pani Monika Zawadzka-Chłopek i pani Elżbieta Zapała. Cele Konkursu to:

1) upowszechnianie informacji o Januszu Korczaku,

2) promowanie wśród dzieci i młodzieży idei głoszonych przez Janusza Korczaka,

3) rozwijanie umiejętności posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi,

4) rozwijanie zainteresowań uczniów.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu prezentacji multimedialnej na temat: ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ JANUSZA KORCZAKA.

Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach:
I kategoria – uczniowie gimnazjów, II kategoria – uczniowie szkół podstawowych. Na konkurs dostarczono 42 prace uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Z Gimnazjum nr 1 w Kielcach wyróżnienie otrzymały: Klaudia Białek i Maria Pierścińska z klasy II B.

Lista nagrodzonych

 

 

 

____________________________________________________________________

 

W piątek, 27 kwietnia 2012 r., z okazji święta Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Turniej Pocztów Sztandarowych dla Szkół Gimnazjalnych. Więcej informacji w zakładce Turnieju.

____________________________________________________________________

 

Dnia 25.04.2012 r. pani Monika Zawadzka-Chłopek przeprowadziła szkolne eliminacje do ogólnopolskiego konkursu polegającego na stworzeniu własnej, artystycznej wizji logo Google. W związku ze zbliżającą się wizytą w naszym kraju wielu fanów piłki nożnej, tegoroczne zadanie polega na kreatywnej interpretacji zdania „...Pozdrowienia z Polski”. Zwycięska praca zastąpi logo na stronie głównej Google.pl 8 czerwca, a jej autor wygra atrakcyjne nagrody dla siebie oraz szkoły. Do konkursu zakwalifikowała się Maria Pierścińska - uczennica klasy IIB Gimnazjum nr 1 w Kielcach.

 

____________________________________________________________________

 

W szczególnym i jakże ważnym dla wszystkich chrześcijan czasie Wielkiego Tygodnia, gdy serca tęsknią już za Wielkanocnym Porankiem, a myśli biegną ku świątecznej przerwie na odpoczynek - we środę, 4 kwietnia - uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką A. Kucharczyk,  J. Duszy i ks. J. Stanocha przedstawili okolicznościowy montaż słowno – muzyczny z okazji siódmej rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II o znamiennym tytule: "Buty, okna i krzyż"... Chwile spędzone na wspomnieniach z życia i posługi Polskiego Papieża być może pomogły niektórym uwierzyć na nowo, że miłość, która ma swe źródło w Chrystusie Zmartwychwstałym, nigdy nie umiera.  A tylko wtedy, gdy człowiek weźmie swój krzyż i pójdzie wytrwale za Chrystusem, może dojść do ostatecznego zwycięstwa.

 

 

____________________________________________________________________

 

25 marca 2012 roku pod pomnikiem Czynu Legionowego w Kielcach  poczet sztandarowy naszej szkoły (Piotr Kisiel – chorąży , Eliza Ciepiela i Justyna Włodarczyk – asysta)  pod opieką p. Hanny Skrzek wziął udział w uroczystym apelu zorganizowanym z okazji 73 rocznicy odprawy  kieleckiej zmiany załogi na Westerplatte  - żołnierzy 4 Pułku Piechoty.

 

 

____________________________________________________________________

 

Drużyna Gimnazjum nr 1 zajęła 3 miejsce w Czwartym Powiatowym Turnieju Piłki Siatkowej dziewcząt ze szkół gimnazjalnych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce.  W meczu o trzecie miejsce pokonaliśmy Gimnazjum z Pierzchnicy 0:2 (13:15, 3:15). Magdalena Bieniek została najlepszą przyjmującą turnieju. Opiekunem naszego zespołu był p. J. Sitarski.

____________________________________________________________________
 

W dniu 9 lutego 2012 r. grupa uczniów z klasy I A i III A pod opieką p. Elżbiety Góry wzięła udział w IV Rajdzie Szlakiem Powstańców 1863 r. Nowa Słupia 2012. Mimo siarczystego mrozu grupa stawiła się w komplecie 23 osób. Autokarem dojechaliśmy do miejscowości Trzcianka, a stamtąd pieszo szlakiem czerwonym ruszyliśmy na Święty Krzyż, gdzie zwiedziliśmy klasztor, gołoborze. Mróz dawał nam się we znaki, ale my dzielnie maszerowaliśmy dalej. Podążaliśmy do Nowej Słupi. Tam czekał na nas gorący posiłek (pyszny żurek) i słodki poczęstunek Na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Nowej Słupi odbyły się konkursy. W plastycznym konkursie wziął udział Michał Stempor z kl.III A, a w konkursie wiedzy o regionie Karolina Młodawska też z III A zajmując trzecie miejsce.
Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń wrócili do domu.

 

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 02.02.2012 r. w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach  odbył się I Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu, którego pomysłodawcą i współorganizatorem z ramienia Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach jest pani Monika Zawadzka-Chłopek, doradca metodyczny, nauczyciel informatyki w ZSO nr 29 w Kielcach. W trakcie imprezy odbyły się warsztaty promujące działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz zachęcające uczniów do wspólnego (razem z  rodzicami i dziadkami)  świadomego i odpowiedzialnego korzystania z usług internetowych. Posumowaniem I ŚDBI było uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Wyruszamy razem w cyfrowy świat … Bezpiecznie!”. Nagrody otrzymali także uczniowie naszego gimnazjum. III miejsce zajął Konrad Janiszewski z kl. II B  a wyróżnienie zdobyła Maria Pierścińska  również z kl. II B – opiekun uczniów p. Elżbieta Zapała. Oto nagrodzona praca Konrada Janiszewskiego:

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 10  stycznia  2012r. odbył się  w naszej szkole II etap X Wojewódzkiego Konkursu Języka Rosyjskiego. Uczestniczyło w nim 67 gimnazjalistów z Kielc oraz powiatu kieleckiego, buskiego, pińczowskiego, skarżyskiego, sandomierskiego, staszowskiego, koneckiego, jędrzejowskiego, opatowskiego i ostrowieckiego.

Powagę konkursu uświetnił Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Pan Grzegorz Bień, który serdecznie powitał jego uczestników, życząc przysłowiowego połamania pióra w potyczkach z językiem rosyjskim.
Za przygotowanie i przeprowadzenie eliminacji odpowiedzialna była p. Wiesława Grosicka – Przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Konkursu Języka Rosyjskiego.

 

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 10.01.2012 roku odbył się III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pt. "Sztuka cenniejsza niż złoto", którego organizatorem był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach. Reprezentantami naszego Gimnazjum nr 1 byli: Wiktoria Stępnik i Kacper Sordyl z kl. I A. Poziom konkursu-według opinii jury-był bardzo wysoki, jednak nasi uczniowie świetnie się zaprezentowali-Kacper Sordyl zajął II miejsce. Przygotowaniem gimnazjalistów do potyczek recytatorskich zajęły się: p. Jolanta Staniec i p. Wiesława Grosicka. Gratulujemy!   

____________________________________________________________________

 

Jak co roku tuż przed Świętami Narodzenia Pańskiego we środę (21 grudnia) uczniowie gimnazjum pod opieką ks. J. Stanocha i R. Pituli przedstawili Jasełka Bożonarodzeniowe dla społeczności naszej szkoły. Tym razem była to opowieść o niebie, o piekle i.. pewnej szkole, która stała się areną zmagania sił Dobra z podstępem szatana. Nietrudno zgadnąć, że dobro ostatecznie zwyciężyło, bo jakże mogłoby być inaczej… Tym samym mogliśmy ze spokojem wejść w świąteczną atmosferę myśląc już o Nowonarodzonym Dziecięciu, wigilijnym stole i prezentach pod choinką.

 

 

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 12 grudnia 2011 roku odbyła się w naszej szkole kolejna - III edycja konkursu językowego pt. "Z polszczyzną za pan brat". Do potyczek językowych (w formie testowej) stanęli uczniowie klas I Gimnazjum nr 1. Gimnazjaliści musieli wykazać się umiejętnością zastosowania wiedzy i zasad gramatycznych w sytuacjach oficjalnych i nieoficjalnych naszego życia. Laur zwycięstwa przypadł uczniom:

 

I miejsce - Milena Latosińska kl. 1 B

II miejsce - Justyna Dygas kl. 1 B

III miejsce - Natalia Jaśkowska kl. 1 B

                       Łukasz Majewski kl. 1 B

                       Wiktoria Stępnik kl. 1 A

 

Konkurs przygotowały i przeprowadziły p. Wiesława Grosicka i p. Jolanta Staniec.

____________________________________________________________________

 

Dnia 08.12.2011 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze". Konkurs organizowany był przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Celem konkursu było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

    Maria Pierścińska - uczennica klasy II B Gimnazjum nr 1 zajęła III miejsce w kategorii gimnazjalistów. Za bardzo ciekawą, multimedialną prezentację otrzymała ona aparat fotograficzny. Opiekunką uczennicy była pani Monika Zawadzka - Chłopek.  

 

 

____________________________________________________________________

 

Rok 2011 w Polsce poświęcony jest pamięci Czesława Miłosza laureata Literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji dnia 6 grudnia 2011 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel przeznaczony dla klas I gimnazjum. Zaprezentowany przez uczniów klasy I A montaż słowno-poetycki przedstawił uczniom życiorys noblisty, fragmenty jego dzieł, zasługi dla potomnych. Powagę chwili podkreśliła okolicznościowa wystawa poświęcona wspomnianemu poecie i pisarzowi. Apel zorganizowały i przeprowadziły Maria Gidek i Jolanta Staniec.

 

 


 

____________________________________________________________________

 

Dnia 29.11.2011 r. odbył się w naszym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 29  II Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji ks. Jana Twardowskiego. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III Gimnazjum nr 1. Laury zwycięstwa przypadły następującym gimnazjalistom:

 

I miejsce – Karolina Młodawska z klasy III A

II miejsce – Kacper Sordyl z klasy I A  oraz  Mateusz Mazurczak z klasy I B.

 

Uczniowie wykazali się trafnością w doborze utworu, rozumieniem jego przesłania, dojrzałością jego interpretacji. Wiersze te bowiem – często krótkie i proste – wyrażają głęboką refleksję nad sensem naszego życia i tym co jest w nim najważniejsze. Występy uczniów wzbogaciła multimedialna prezentacja życia i twórczości tego wybitnego Polaka. Konkurs zorganizowały i przeprowadziły pani Wiesława Grosicka i pani Jolanta Staniec.

 

Laureatka - Karolina Młodawska (kl. III A)

____________________________________________________________________

 

W sobotę, 19 listopada 2011r., w Szkole Podstawowej w Porzeczu (gm. Miedziana Góra) odbył się jubileuszowy X Konkurs Poezji i Recytacji pod patronatem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Przedmiotem konkursu była polska poezja religijna: recytowana i tworzona, celem zaś uwrażliwianie dzieci i młodzieży na wiarę w Boga i piękno poezji. Wśród licznego grona uczestników z Kielc i okolic znaleźli się także uczniowie naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 29 pod opieką katechetów: A. Kucharczyk i ks. J. Stanocha. Miło nam poinformować, że w kategorii: „recytacja” III nagrodę zdobył Kacper Sordyl – uczeń klasy I A naszego gimnazjum. Gratulujemy!

 

 

____________________________________________________________________

 

Lekcja wychowania patriotycznego dla uczniów naszej Szkoły –

ZSO Nr 29 w Kielcach.

 

18 listopada 2011 roku z inicjatywy p. Hanny Skrzek uczniowie klas szóstych  szkoły podstawowej i pierwszych gimnazjum wzięli udział w spotkaniu historyczno-patriotycznym na temat tradycji walk niepodległościowych na terenie kielecczyzny w latach 1914 – 45. Ta wyjątkowa lekcja wychowania  patriotycznego odbyła się  w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach (teren jednostki wojskowej na Bukówce). Organizatorzy i prowadzący spotkanie p. Robert Mazur i p. Mariusz Kowalski (ułani Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich) wspaniale nawiązali kontakt z młodzieżą, dla której możliwość włożenia czapki lub munduru wojskowego  była wielka atrakcją.

Nasi uczniowie wzięli też udział w zbiórce słodyczy w akcji "Mikołajkowych Paczek" dla polskich szkół w Nowej Wilejce na Litwie (dzielnica Wilna): Szkoły Średniej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Szkoły Początkowej "Zielone Wzgórze", którymi opiekuje się Kielecki Szwadron Kawalerii. Zebrane słodycze zostaną przekazane podczas wizyty "ułańskiego Mikołaja" w Wilnie w dniach 1-3 grudnia br.   

 

 

____________________________________________________________________

 

14 listopada 2011 r. odbył się w naszej szkole I etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. W językowych zmaganiach wzięło udział 19 uczniów. Barbara Żukow z klasy III B uzyskała wymagane minimum i weźmie udział w kolejnym etapie konkursu.

 

 

____________________________________________________________________

 

10 listopada w godz. 12:30-13:15 w Gimnazjum nr 1 miała miejsce uroczystość szkolna zorganizowana z okazji Święta Niepodległości. Dekorację przygotowała p. D. Bartosik, oprawą muzyczną zajął się p. R. Pitula, natomiast część słowną przygotowali uczniowie klasy II A pod opieką p. J. Kot. Na uroczystości obecni byli p. dyrektor Marek Kazusek, p. wicedyrektor Ewa Osajda oraz uczniowie gimnazjum pod opieką nauczycieli.

    Akademia miała bardzo podniosły nastrój. W obecności sztandaru szkoły zebrani odśpiewali hymny - narodowy i szkolny. Odświętnie ubrani uczniowie recytowali pięknie i z dużym zaangażowaniem uczuciowym. Tak samo dobrze wypadła interpretacja szeregu pieśni patriotycznych. Występujący potrafili stworzyć tak wspaniały nastrój , skłaniający do zadumy nad historią naszego kraju, że na widowni panowała idealna cisza.

    Można by zatem przypuszczać, iż dobrze dobrany i świetnie wykonany repertuar, nawet bardzo poważnych utworów lirycznych i muzycznych, jest w stanie zainteresować młodzież i skłonić ją do refleksji.    

 

 

____________________________________________________________________

 

14 października 2011 r. miała miejsce uroczystość ślubowania klas pierwszych. Witamy nowych uczniów w murach Gimnazjum nr 1!

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 6 października 2011r. grupa 23 uczniów z klas I A, II B oraz III B pod opieką p. Elżbiety Góry wzięła udział w XXVII Wojewódzkim Zlocie Młodzieży PTSM. Trasa przebiegała z Kielc przez Chęciny - Polichno - Bolmin - Miedziankę do Piekoszowa. Podczas imprezy uczniowie poznali walory turystyczno-krajoznawcze regionu świętokrzyskiego. Punktem zlotowym był Piekoszów, gdzie odbywały się liczne konkursy, m. in. krajoznawczy, przyrodniczy, plastyczny. Nasza drużyna w składzie Karolina Młodawska, Wojtek Cichacki, Agnieszka Sielecka okazała się najlepsza na zlocie i zdobyła puchar za I miejsce. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych rajdach.