Wydarzenia - Gimnazjum (rok szkolny 2012/2013)

18 czerwca 2013 r. odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu "Bezpieczne wakacje". Nagrodzono następujących uczniów:

1 m. - Joanna Gad, Agnieszka Banaś

2 m. - Aleksandra Sylwar, Marlena Adamczyk, Patrycja Dziurda

3 m. - Łukasz Majewski

____________________________________________________________________

 

Dnia 12 czerwca 2013 r. w siedzibie TVP Kielce obyło się podsumowanie konkursu „Świętokrzyska Przestrzeń Cyfryzacji”. Celem konkursu była edukacja oraz promocja wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej. W konkursie uczestniczyło: 5 uczennic klasy I B Gimnazjum nr 1 - Agnieszka Banaś, Aleksandra Sylwar, Marlena Adamczyk, Joanna Gad, Olga Danis, uczniowie klasy II B - Łukasz Majewski i Mateusz Mazurczak oraz Konrad Janiszewski z klasy III B. Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Moniki Zawadzkiej-Chłopek i pani Elżbiety Zapały.  Nagrodę zbiorową, za największą liczbę prac w Konkursie „Świętokrzyska Przestrzeń Cyfryzacji”, w postaci wycieczki do TVP S.A. w Warszawie otrzymują uczniowie klasy IB z Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Kielcach. Na wycieczkę wyjadą we wrześniu 2013 r. Pozostali uczestnicy konkursu wygrali dla swoich klas wycieczkę do TVP Kielce.

 

 

____________________________________________________________________

 

29 maja 2013 roku odbyły się dla uczniów szkoły podstawowej oraz dla gimnazjalistów eliminacje do konkursu "Świętokrzyska Przestrzeń Cyfryzacji" organizowanego przez TVP Kielce. Opiekunki uczniów biorących udział w Konkursie: pani Monika Zawadzka-Chłopek oraz pani Elżbieta Zapała wytypowały do finału konkursu 9 prac. Życzymy uczniom powodzenia!

____________________________________________________________________

 

Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły Maria Pierścińska z kl. III B oraz Zuzanna Bracichowicz z kl. I A odniosły znaczące sukcesy podczas XI Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej. Pierwsza z nich zwyciężyła w kategorii solistów, druga zaś zajęła w niej 2 miejsce. W kategorii zespołów również triumfowała M. Pierścińska (w duecie z Weroniką Kunderą z MDK). Gratulujemy!

____________________________________________________________________

 

"Pamiętamy"

Pod takim hasłem odbyła się w Gimnazjum nr 1 uroczysta akademia związana z obchodami Dnia Patrona Szkoły - ks. Stanisława Konarskiego. Młodzież wysłuchała montażu słowno-poetyckiego prezentującego  życie i twórczość patrona, jego dokonania dla dawnego i współczesnego szkolnictwa. Młodzi artyści próbowali odpowiedzieć na pytanie: Jakie hasła i ideały ks. Konarskiego są aktualne w szkole XXI wieku. Występy przeplatały fragmenty pieśni religijnych m.in. "Barka", "Zaufałem", "Mój krzyż" w wykonaniu szkolnej scholi. Uroczystość przygotowali i przeprowadzili p. Jolanta Staniec, ks. Jarosław Stanoch, p. Maria Gidek, p. Hanna Skrzek (poczet sztandarowy). My, młodzież i nauczyciele, pracownicy  szkoły, jesteśmy dumni, że nasze Gimnazjum nr 1 nosi imię Ks. Stanisława Konarskiego. Patronie, pamiętamy...

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 09 maja 2013 roku odbył się w naszej szkole IV  Konkurs Językowy „Z polszczyzną za pan brat”. Do potyczek językowych (w formie testowej) stanęli uczniowie klas I Gimnazjum nr 1. Gimnazjaliści musieli wykazać  się umiejętnością zastosowania wiedzy i zasad gramatycznych w sytuacjach oficjalnych i nieoficjalnych naszego życia.

Laur zwycięstwa przypadł uczennicom:

1. Zuzanna Bracichowicz  kl. I A

2.  Daria Jankowska  kl. I A 

3. Wiktoria Śliwińska  kl. I A 

Konkurs przygotowały  oraz przeprowadziły p. Wiesława Grosicka i p. Jolanta Staniec.

____________________________________________________________________

 

Bartłomiej Gibalski z kl. IIA zajął pierwsze miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym podczas I Mistrzostw Kielc Szkół Gimnazjalnych w Pływaniu. Wywalczył on również drugą lokatę na dystansie 100 m stylem dowolnym. Nasi reprezentanci odnosili także sukcesy w Półfinałach Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców oraz w Mistrzostwach Kielc w Lekkiej Atletyce. Więcej szczegółów w zakładce Laureaci

Opiekun: J. Malec

____________________________________________________________________

 

Reprezentanci naszej szkoły z powodzeniem występowali w marcowych zawodach sportowych na terenie Kielc. Kornelia Kuśmierz oraz Bartłomiej Gibalski zajęli II miejsca w swoich kategoriach w  I Wiosennym Turnieju Kolarskim Szkół Gimnazjalnych o Puchar Prezesa Świętokrzyskiego Regionalnego Związku Kolarskiego. Również drużynowo Gimnazjum Nr 1 uplasowało się na II miejscu. Natomiast podczas IV Gimnazjalnych Zawodów Gimnastycznych I miejsce wśród dziewcząt klas III wywalczyła Klaudia Praśkiewicz. Mateusz Sołtysiak zajął II lokatę wśród chłopców klas I.

Opiekunowie: A. Woźniakowska i K. Niepołońska.

____________________________________________________________________

 

Dnia 20. 02. 2013 r. i 27. 02. 2013 r. odbył się  w naszej szkole III etap XI Wojewódzkiego Konkursu Języka Rosyjskiego. Uczestniczyło w nim 41 gimnazjalistów z Kielc oraz powiatu kieleckiego, buskiego, pińczowskiego, skarżyskiego, sandomierskiego, staszowskiego, starachowickiego, koneckiego, jędrzejowskiego i ostrowieckiego.

Powagę konkursu uświetniła Wicedyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Pani Alicja Stradomska, która serdecznie powitała jego uczestników oraz wręczyła zaświadczenia finalistom konkursu i podziękowania członkom komisji konkursowej. Za przygotowanie i przeprowadzenie eliminacji odpowiedzialna była p. Wiesława Grosicka – Przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Konkursu Języka Rosyjskiego.

 

 

 

____________________________________________________________________

 

Dnia 14. 02. 2013 r. odbył się w naszym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 29 IV Szkolny Konkurs Ortograficzny. Wzięli w nim udział uczniowie klas  I– III Gimnazjum  nr 1. Laury zwycięstwa przypadły następującym uczniom:

Mistrz Ortografii –  Aleksandra Sylwar z klasy I B

Mistrz Ortografii –  Patrycja Stolarczyk z klasy II A

Wicemistrz Ortografii –  Eliza Ciepiela z klasy III A.

Uczennice: Aleksandra Sylwar i Patrycja Stolarczyk będą reprezentowały nasze gimnazjum w XIV Miejskim Konkursie Orograficznym. Gratulujemy!

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły pani Wiesława Grosicka i pani Jolanta Staniec.

____________________________________________________________________

 

5 lutego 2013 r. nagrodzeni i wyróżnieni w wojewódzkim konkursie „Serfuję. Szanuję” uczniowie naszej szkoły:  Anna Cebula z kl. IV a (II miejsce), Daniel Kołodziejski z kl. VI a (wyróżnienie) oraz Maria Pierścińska z kl. III B gimnazjum (wyróżnienie) brali udział w wykładach i warsztatach organizowanych w ramach II Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu. Na warsztatach omawiano problemy związane z bezpieczeństwem w Internecie oraz prawami  i obowiązkami cyfrowego obywatela. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom oraz ich nauczycielom: pani Monice Zawadzkiej-Chłopek, pani Jolancie Segiecińskiej-Urbanek oraz pani Elżbiecie Zapale.

 

 

____________________________________________________________________

 

Jak co roku tuż przed Świętami Narodzenia Pańskiego we czwartek (20 grudnia 2012 r.) połączone siły uczniów gimnazjum i podstawówki - pod opieką katechetów: ks. J. Stanocha i A. Kucharczyk, w oprawie muzycznej R. Pituli oraz scenografii L. Adach i D. Bartosik - wystawiły Jasełka Bożonarodzeniowe dla społeczności naszej szkoły. Tym razem była to podróż w czasie w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: skąd ta cała szopka? Tak często bowiem "przedświąteczna gorączka" sprawia, że w całej tej dzisiejszej gonitwie umyka istota Bożego Narodzenia... Tym samym mogliśmy ze spokojem wejść w świąteczną atmosferę myśląc już o Nowonarodzonym Dziecięciu, wigilijnym stole i prezentach pod choinką.

 

 

____________________________________________________________________

 

29 listopada 2012 r. klasa II A pod opieką wychowawcy p. Jolanty Staniec i pedagoga szkolnego p. Marty Czerwińskiej odbyła wycieczkę do Wytwórczej Spółdzielni Usługowej "Społem" w Kielcach. Uczniowie zapoznali się z zasadami funkcjonowania tego prężnego przedsiębiorstwa, jego infrastrukturą, obejrzeli najstarszą część zakładu z 1882 r. Mieli również okazję zwiedzić nowoczesną oczyszczalnię ścieków, "podejrzeć" butelkowanie octu, zobaczyć stare piece grzewcze. Była to cenna lekcja ekologii i orientacji zawodowej dla naszych gimnazjalistów. Dziękujemy p. Zdzisławowi Schabkowi, tacie naszego ucznia, za pełnienie roli przewodnika po WSU "Społem" w Kielcach.

____________________________________________________________________

 

Dnia 29.11.2012 r. odbył się w naszym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 29  III Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji ks. Jana Twardowskiego. Laury zwycięstwa przypadły następującym uczniom:

I  miejsce –  Agnieszka Banaś z klasy I B

I  miejsce – Maria Ryśkiewicz z klasy 4 a

II  miejsce – Aleksandra Król z klasy 4 a

III  miejsce – Małgorzata Sułkowska z klasy 6 b

Uczniowie wykazali się trafnością w doborze utworu, rozumieniem jego przesłania, dojrzałością jego interpretacji. Występy uczniów wzbogaciła multimedialna prezentacja życia i twórczości tego wybitnego Polaka. Konkurs zorganizowały i przeprowadziły pani Wiesława Grosicka i pani Jolanta Staniec.

 

 

____________________________________________________________________

 

23 listopada klasy pierwsze gimnazjum wzięły udział w historyczno – patriotycznym spotkaniu poświeconym tradycji walk niepodległościowych na terenie Kielecczyzny w latach 1914 - 45, które mało miejsce w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

 

 

 

____________________________________________________________________

 

9 listopada 2012 r. gościliśmy w murach naszej szkoły przedstawicieli kolarskiej grupy zawodowej 4F e-vive Racing Team prowadzonej przez p. Andrzeja Piątka. Swoją obecnością zaszczycili nas p. Kazimierz Stafiej (zwycięzca wielu wyścigów w kraju i za granicą, szósty zawodnik Mistrzostw Świata z 1994 r.) oraz p. Paula Gorycka (Mistrzyni Polski 2012 oraz brązowa medalistka Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim MTB, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie). Mówiła ona o początkach swojej kariery, typowym dniu sportowca, możliwościach, jakie otwiera przed młodzieżą uprawianie sportu a następnie odpowiadała na liczne pytania gimnazjalistów i podpisywała plakaty z wizerunkiem drużyny. Paula Gorycka jest także ambasadorką kampanii społecznej Uśmiech na Medal, której głównym celem jest edukacja Polaków na temat pozytywnych aspektów posiadania prawidłowego zgryzu oraz zwrócenie uwagi na to, jak istotną rolę w dorosłym życiu odgrywa piękny uśmiech.

 

 

 

____________________________________________________________________

 

W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II (22 października 2012 r.) w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Kielcach odbył się I Międzyszkolny Konkurs Poezji i Recytacji pod patronatem Wydziału Katechetycznego Kieleckiej Kurii Diecezjalnej. Przedmiotem konkursu była polska poezja religijna: recytowana i tworzona, celem zaś rozwijanie talentów dzieci i młodzieży oraz wdzięczności Bogu za dar Papieża – Polaka. Wśród licznego grona uczestników z Kielc i okolic znaleźli się także uczniowie naszego Gimnazjum pod opieką ks. J. Stanocha. Miło nam poinformować, że w kategorii: „recytacja” III nagrodę zdobył Kacper Sordyl – uczeń klasy II A. Gratulujemy!

 

 

____________________________________________________________________

 

Konkurs Mój projekt Orderu im. Janusza Korczaka.

Konkurs został przeprowadzony w październiku bieżącego roku. Adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Zorganizowały go nauczycielki: p. Lidia Adach, p. Danuta Bartosik i p. Urszula Olszewska. Głównymi celami konkursu było: przybliżenie sylwetki Janusza Korczaka, uczczenie pamięci wybitnego pedagoga oraz rozwijanie wyobraźni i aktywności plastycznej. W konkursie wzięło udział 50 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

 

Laureatami w gimnazjum zostali:

 

I miejsce – Klaudia Praśkiewicz /III A/

II miejsce – Justyna Włodarczyk /III A/

III miejsce – Wiktoria Baran /III A/

 

Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się podczas apeli szkolnych. Prace laureatów oraz pozostałych uczestników można oglądać na wystawie znajdującej się na holu szkolnym na parterze.

 

 

____________________________________________________________________

 

W sobotę, 29 września 2012r., odbył się XIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2012”, w którym wzięła udział rekordowa liczba 5190 turystów-pątników. Wędrowali oni po najpiękniejszych zakątkach Gór Świętokrzyskich piętnastoma trasami jakie zostały wyznaczone przez przewodników PTTK. Jest to największy jednodniowy rajd turystki kwalifikowanej w Polsce, który ma na celu m.in. kształtowanie postaw oraz zachowań w duchu wzajemnej miłości międzyludzkiej i poszanowania otaczającego świata.

Po raz kolejny uczestniczyła w nim także liczna grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. Agaty Kucharczyk, p. Doroty Sępioł-Skóry i ks. Jarosława Stanocha. Nasi pielgrzymi wędrowali na Święty Krzyż „trasą benedyktyńską” z Huty Nowej przez Hutę Szklaną oraz Przełęcz Hucką przemierzając odległość 7 km. Na zakończenie Rajdu u stóp sanktuarium, gdzie przechowywane są Relikwie Krzyża Świętego, została odprawiona uroczysta Msza św. polowa, której przewodniczył Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan i Bp Kazimierz Gurda, a kazanie wygłosił Bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza mówiąc m.in. „Wasza obecność w tym miejscu jest dowodem na to, że wybraliście pielgrzymkę. Bez względu na motywację ta wędrówka kosztowała was wysiłek, który w nią włożyliście. Takie jest wędrowanie człowieka. Zawsze wiąże się z trudnościami i walką z samym sobą…”.