Czy warto czytać książki?

Każdy z nas zarówno na etapie edukacji szkolnej, jak i w dorosłym życiu słyszał,
że czytanie powinno wejść w nawyk. Utwierdza się nas, że czytanie książek przynosi korzyści. Rzeczywiście jest to prawda! Ale dlaczego rzeczywiście warto to robić? 

Czytanie ma wpływ na nasze zdrowie

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że aktywność intelektualna ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Jak wykazały badania czytanie wpływa bezpośrednio na obniżenie poziomu stresu. Innymi słowy, pochłanianie najróżniejszych treści, o ile nie są to wiadomości, spowalnia bicie serca, przyczynia się do rozluźnienia mięśni  i pozwala na zredukowanie nękających obciążeń psychicznych. Z tego samego powodu czytanie książek jest doskonałym remedium dla osób zmagających się z bezsennością. Ludzie, którzy zamiast ekranu komputera, tabletu, czy też telefonu wybierają książkę dużo rzadziej cierpią m.in. z powodu bezsenności. Ponadto czytanie wieczorną porą nie tylko pomoże zasnąć, ale również wpłynie na poprawę jakości snu.

Zwiększa wiedzę i urozmaica słownictwo 

 

Dobrej jakości literatura niezależnie od gatunki literackiego, za jaki się zabraliśmy może dostarczyć ogromnej ilości wiedzy z najróżniejszych dziedzin. Z całą pewnością niezależnie od tego, czy zabraliśmy się za powieść fantastyczną, sensacyjną czy też za dramat romantyczny możemy liczyć, że poszerzy ona nasze horyzonty w sposób wieloaspektowy!
Co jeszcze?

Czytanie książek to też doskonały sposób na poprawę słownictwa. Nie ulega wątpliwości, że zdolność trafnego i jasnego wyrażania myśli to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu. Niestety brak czytania oraz ogólnej aktywności intelektualnej sprawia, że wraz z wiekiem słownictwo staje się coraz uboższe, a zdolność do wyrażania precyzyjnych sformułowań maleje. Można temu zaradzić, jeżeli na książki poświęcimy przynajmniej kilka minut dziennie.