Działania Gimnazjum nr 1 w ramach Zielonego Patrolu

2014/2015

 

W dniu 12.12.2015 r. Zielony Patrol Gimnazjum nr 1 byl w terenie. Tym razem oprócz lokalizowania "dzikich wysypisk śmieci" uczniowie w nietypowy sposób poznawali historię Białogonu. Postanowiliśmy odwiedzić cmentarz w Białogonie, znaleźliśmy wiele bardzo starych nagrobków. Na trasie  wycieczki zobaczyliśmy wycięte drzewa, Kamil liczył słoje przyrostu rocznego, okazało się że drzewa mają ok 60 lat.

 

 

 

 

A oto prezentacja dotycząca działań Zielonego Patrolu w bieżącym roku szkolnym.

 

Sklepik szkolny "Dziupla" i Zielony Patrol Gimnazjum nr 1 zorganizowały zbiórkę pieniędzy, karmy dla psów i kotów w schronisku w Dyminach. Za zebrane pieniądze została zakupiona karma dla zwierząt w schronisku. Uczniowie pod opieką pani Elżbiety Zapały i Małgorzaty Szymczyk pojechali z darami do schroniska. Przywiezione dary bardzo się przydały, a szkoła otrzymała podziękowanie.

 

 

 

 

Kochajmy pieski, bo one kochają nas bezinteresownie...

 

2013/2014

 

Mimo niesprzyjającej pogody wybraliśmy się na zwiedzanie ścieżki przyrodniczej w Cisowie. Byliśmy zauroczeni tym miejscem, pięknymi okazami drzew i grzybów. Pan leśniczy pokazał nam różne ciekawe okazy drzew i grzybów. Bardzo ciekawy był szmaciak gałęzisty-grzyb pod ochroną!

 

 

Członkowie ZP Gimnazjum nr 1 postanowili nakręcić film propagujący walory Karczówki. Wybraliśmy się na spacer a następnie młodzi twórcy zrealizowali swoje zamierzenie. Powstał ciekawy film, który opowiada o historii rezerwatu a także przedstawia legendę o Hilarym Mali. Warto obejrzeć.

 

 

 

2011/2012

 

Zielony Patrol znów w terenie.

ZP nr 5 wybrał się w teren, jednak nasz plan nie powiódł się. Chcieliśmy dotrzeć na ul. Krakowska do wiaduktu kolejowego, niestety padający deszcz ze śniegiem nie pozwolił na dalsza wędrówkę. 

 

 

Wizyta w schronisku.

Będąc w schronisku, dowiedzieliśmy się, że potrzebne są dla szczeniaczków koce, ręczniki i wszystko na czym mogłyby się położyć. ZP nr 5 wykonał plakaty, które powiesiliśmy w szkole. Ogłosimy również we wszystkich klasach jakie są potrzeby schroniska. Zebrane dary zawieziemy pieskom w Dyminach. 

 

 

Zielony Patrol w terenie.

W czwartek 10 listopada wyruszyliśmy na patrolowanie obszaru nr 5, czyli Białogonu. Niestety znaleźliśmy wysypiska śmieci.

 

Złotóweczka dla pieseczka...

ZP wspólnie z SK LOP klas młodszych zbierał pieniądze dla zwierząt. Zebrane pieniądze przeznaczymy na zakup karmy dla psów.

 

Lekcja w ZO LOP.

W dniu 4 listopada ZP uczestniczył w zajęciach w siedzibie ZO LOP. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat ptaków chronionych w Polsce. Zajęcia prowadziła pani Beata Antoszewska, były one bardzo ciekawe. Dziękujemy.

 

Sprzątanie Świata 2011.

Zielony Patrol uczestniczył w akcji zorganizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska UM oraz Straży Miejskiej sprzątania terenów Stadionu Leśnego. Zebraliśmy dużo śmieci, był nawet porzucony plastikowy błotnik samochodowy. Takie akcje są bardzo potrzebne.

 

2010/2011

 

Pierwsze wyjście w teren.

W dniu 12.10.2010 r. Zielony Patrol nr 10 był w terenie w rezerwacie Karczówka. Po drodze sprawdziliśmy czy Miejsca Pamięci Narodowej są uporządkowane. Pomnik przy ul. Karczówkowskiej był uporządkowany. Pozostałe miejsca również nie wymagały naszej interwencji. Od strony zachodniej rezerwat jest czysty, tylko w niektórych miejscach spotyka się niewielkie ilości śmieci.

 

Szkolenie z obsługi GPS.

15 października uczniowie z gimnazjum przeszkolili członków Zielonego Patrolu z SP nr 7 w posługiwaniu się GPS. Wspólnie z opiekunką panią Agnieszką Opalą dzieci z klasy Va doskonaliły swoje umiejętności w obsłudze tego urządzenia. Pod koniec zajęć dzieci szukały schowanego wcześniej przedmiotu mając jego współrzędne. Rywalizowały dwa zespoły: męski i żeński, emocji było wiele.

 

Bieg HiT.

Nasz patrol brał udział w biegu HiT. Pamiętając imprezę z roku poprzedniego postanowiliśmy uczestniczyć w tym biegu po raz kolejny. Zachęciliśmy do udziału kolegów i koleżanki z klas I. Było wiele konkurencji, które wymagały pomysłowości i pracy w grupie. Opiekowaliśmy się naszym jajkiem, które nazwaliśmy "Monika". Ada opowiadała długo o historii tejże "Moniki". Szukaliśmy również gwoździ w ziemi, liczyliśmy drzewa na Karczówce i prosiliśmy obcych ludzi o "zrobienie pociągu". Emocji było co niemiara. Również opiekunowie mieli swoje zadanie. Przebrani w strój strażaka, łączyli węże gaśnicze. Nasze działania przyniosły nam V miejsce a cała impreza bardzo nam się podobała.

 

Nasz sukces.

W dniu 25 października nasz patrol poinformował pana dyrektora Marka Kazuska o osiągniętym wyniku. Zaprezentowaliśmy również otrzymane nagrody. Liderka patrolu M. Szymczyk pochwaliła młodzież za pracę w grupie, ponieważ tylko zespołowe działanie dało nam V miejsce. Pan Dyrektor gratulował nam wyniku i życzył powodzenia w całej akcji. DZIĘKUJEMY!

 

Spotkanie z geologią.

W dniu 21 listopada wybraliśmy się na giełdę minerałów, która odbywała się w KCK. Można było poznać dzieje geologiczne Ziemi, obejrzeć ciekawe kolekcje skał i minerałów. Dodatkowa atrakcją były rozmowy z właścicielami ciekawych wystaw. Można było zakupić wyroby jubilerskie. Po giełdzie Patrol nr 10 wybrał się na krótka wycieczkę po Kielcach.

 

Instytut Geologiczny.

W dniu 26 listopada Zielony Patrol nr 10 wybrał się do muzeum geologicznego. Oglądając giełdę minerałów stwierdziliśmy, że chcemy wiedzieć więcej o geologii naszego regionu. Wybraliśmy muzeum geologiczne na ul. Zgoda. Przewodnik po wystawie geologicznej zapoznał nas z dziejami geologicznymi naszego regionu. Wiele ciekawych informacji uzyskaliśmy dzięki obejrzeniu zebranych okazów geologicznych. Po drodze nasza opiekunka M. Szymczyk zapoznała nas z postacią St. Staszica.

 

Prelekcja.

Członkowie Zielonego Patrolu nr 10 postanowili przygotować prezentację multimedialną dotyczącą zanieczyszczeń powietrza, gleby i wody. Ponadto przygotowano pogadankę na temat segregacji śmieci. Dominika Stochmal i Piotr Rybus przeprowadzili pogadanki dla klas IV a i b oraz V a i b. Dzieci uważnie słuchały starszych kolegów, dzieliły się również swoimi spostrzeżeniami na temat segregacji odpadów. Wniosek był jeden: aby chronić środowisko należy np. przynosić zużyte baterie i wrzucać je do odpowiednich pojemników a także przyłączyć się do akcji zbierania makulatury w szkole.

 

Wyjście w teren.

W dniu 26 stycznia wyszliśmy w teren. Zima wróciła w całej krasie. Celem naszym było pobranie próbek gleby i wyłożenie karmy dla ptaków.

Zrealizowaliśmy w pełni nasze zadania: pobraliśmy dwie próbki gleby do badania i powiesiliśmy słoninę na krzewach (w okolicy jest bardzo dużo sikor). Mamy nadzieję, że pomożemy im w ten sposób przetrwać zimę. Bardzo ucieszyła nas nowa tablica informacyjna na Karczówce. Mamy nadzieję, że długo będzie służyć temu pięknemu miejscu.

 

Badamy próbki gleby.

Po pobraniu próbek gleby w dniu 27 stycznia w pracowni biologicznej członkowie Zielonego Patrolu zbadali pH gleby. Próbka nr 1- pH 6, próbka nr 2- pH 7, przeanalizujemy te wyniki. Chłopcy zmontowali również zestawy do demonstracji energii słonecznej. Zagadnieniami tymi zajmiemy się po feriach.

 

Wizyta w Tokarni.

W dniu 28 stycznia odbyła się wycieczka do skansenu w Tokarni. Braliśmy udział w zwiedzaniu skansenu, był kulig oraz ciepła kiełbasa. Wycieczka była bardzo udana. Dziękujemy!!!

 

Wystawa z ZŚiNPK.

Tradycyjnie jak co roku zamówiliśmy wystawę z ZŚiNPK. Uczniowie oglądali i wykonywali prace dodatkowe nt. parków krajobrazowych. Wystawę obejrzeli uczniowie gimnazjum jak i szkoły podstawowej.

 

Targi EKOTECH.

Dzięki życzliwości pani Iwony Pamuły mogliśmy zwiedzić targi ekologiczne. Spotkaliśmy tam wiele ciekawych rozwiązań technologicznych pozwalających na realizacje strategii zrównoważonego rozwoju.

 

Nasze prace.

Uczniowie wykonali plakaty dotyczące popularyzowania wiedzy o parkach krajobrazowych. Wystawa była w bibliotece szkolnej.

 

Ciekawa lekcja.

Pani Monika Zawadzka- Chłopek, nauczycielka informatyki w ZSO nr 29, przeprowadziła lekcję otwartą w klasie III szkoły podstawowej. Wykorzystała w trakcie zajęć z uczniami komputery, a także praktyczne sposoby segregacji śmieci. Lekcja była bardzo ciekawa i dała wiedzę na temat ekologii i ochrony środowiska. Dziękujemy !

 

Ptasi dom.

Chłopcy z patrolu nr 10 wraz z liderką byli w Ptasim Azylu. Pod opieką leśników zbudowali 5 budek lęgowych, które mamy wywiesić w obszarze nr 10.

 

Zajęcia w ZO LOP.

Byliśmy na bardzo interesujących warsztatach w LOP, gdzie poznaliśmy życie i zwyczaje sów.