DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK

Święto to zostało ustanowione w Polsce w 1985 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych. Wydarzenie, początkowo skierowane bibliotek

i bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem, rozpoczynającym Tydzień Bibliotek (8-15 maja).

Co oznacza wyraz "biblioteka"?

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion, albo biblos, to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne, a także pomieszczenie, w którym przechowywane są książki i inne materiały biblioteczne.

 

Z rób sobie przerwę od telewizora, odejdź na dłużej od monitora, bo w bibliotece na Ciebie czeka książka - prawdziwy przyjaciel człowieka


 

 

 

 

 

I trochę historii …

Pierwsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą ze starożytności.
Już Sumerowie szkolili kapłanów w opiece nad glinianymi tabliczkami pokrytymi pismem klinowym. Pierwszą osobą w historii, która wprowadziła zawód bibliotekarza, był żyjący w VIII wieku p.n.e. asyryjski król Aszurbanipal - założyciel słynnej biblioteki w Niniwie, w której znajdowało się około 30 tysięcy glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym.

Rola bibliotekarza oraz dostępność tego zawodu zmieniały się na przestrzeni dziejów. Na początku mógł nim być tylko uczony, w odrodzeniu i oświeceniu  każdy człowiek posiadający wykształcenie. Bibliotekarzami byli urzędnicy książęcy i królewscy, miłośnicy ksiągpoeci i uczeni. Często bibliotekarstwo było traktowane jako zajęcie uboczne, dorywcze. Bibliotekarze nie interesowali się w ogóle lub w bardzo małym stopniu bibliotekami, w których pracowali. Jedynie nieliczni przeszli do historii jako zasłużeni.

Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto wymagać
od bibliotekarzy fachowego przygotowania i stałego zatrudnienia. W II połowie XIX wieku zostały wprowadzone pierwsze oficjalne egzaminy bibliotekarskie we FrancjiAnglii i Niemczech. Otworzono również pierwsze szkoły zawodowe oraz pierwszą uczelnię bibliotekoznawstwa.