Kampania „Biała Wstążka” - „Razem przeciw przemocy w rodzinie”

Szanowni Państwo!

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania społeczna przeciwko przemocy wobec kobiet. W tym roku przebiega pod hasłem „Razem przeciw przemocy w rodzinie” i jest szesnastą edycją organizowaną w Kielcach.

Idea białej wstążki wywodzi się z Kanady, gdzie 6 grudnia 1989 roku na Politechnice w Montrealu doszło do zamachu, w których zostało zamordowanych 14 młodych kobiet. Zamachowiec popełniając zbrodnię kierował się przekonaniem, że kobiety które się kształcą, są aktywne w życiu społecznym zagrażają porządkowi świata. Uważał, że ruchy feministyczne zrujnowały jego życie, obwiniał kobiety za to, że nie ukończył studiów technicznych ponieważ zajęły jego miejsce na uczelni.

W odpowiedzi na to dramatyczne wydarzenie w 1991 r. Kanadyjczycy włączyli się aktywnie w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet inicjując tym samym trwającą już przeszło 30 lat kampanię Białej Wstążki. W ciągu kilku tygodni ponad 100 000 mężczyzn zadeklarowało poprzez założenie białej wstążki, iż nigdy nie będą sprawcami i będą przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet. Od tamtej pory biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

Każdego roku kampania rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Data ta upamiętnia zamordowanie w 1960 r. sióstr Mirabal – działaczek na rzecz praw człowieka w Republice Dominikany. Koniec kampanii przypada 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

Nasza szkoła aktywnie włącza się w realizację zadań propagujących wśród dzieci, młodzieży i dorosłych wiedzę na temat przemocy oraz sposobów przeciwdziałania jej. Realizujemy zajęcia warsztatowe
w klasach, edukujemy dzieci na temat form przemocy, informujemy o możliwościach uzyskania pomocy. Przypominając o trwającej kampanii solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy nie zgadzają się na stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie, zachęcamy do reagowania na przemoc, do nie pozostawania obojętnym, informujemy o możliwościach uzyskania pomocy. Walka z przemocą wymaga uważności, empatii, odwagi a także bycia razem.

Zachęcamy osoby w kryzysie do korzystania z dostępnych w Kielcach telefonów zaufania:

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111,
  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100,
  • Miejski Telefon Zaufania „STOP PRZEMOCY” – 195 13 (całodobowy),
  • Telefon dla osób w kryzysie emocjonalnym – 195 25 (całodobowy, finansowany przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego),
  • Telefon Zaufania „PORADNICTWO RODZINNE” – 41 368 18 74 (od 8.00, od poniedziałku – do piątku).

Przypadki przemocy w rodzinie można zgłaszać w wielu instytucjach, między innymi:

  • Policja,
  • Prokuratura,
  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach tel: 41 331 25 24,
  • Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kielcach tel: 41 331 25 24, 606 968 492,
  • Gminny Zespół Interdyscyplinarny tel; 41 368 18 67,
  • Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach tel: 41 368 18 74,
  • Ośrodek Korekcyjno - Edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie tel; 41 362 89 73.

 

 

 

 

 

:

..