Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto to obchodzone jest co roku 2 kwietnia, w rocznicę urodzin (1805 r.) duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Święto to zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY), której siedzibą jest Bazylea w Szwajcarii.

Od tamtej pory, co roku, jego gospodarzem jest inne państwo.

W roku 2021 są nim Stany Zjednoczone. Motywem tegorocznych obchodów jest hasło: „The Music of Words”. Polska pełniła rolę gospodarza w 1980 roku.

W Polsce od 2001 roku odbywa się kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie, jak ważne jest poznawanie świata książek. Ma też na celu zachęcenie rodziców do czytania swoim dzieciom.

Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej sięgną po książkę niż smartfon.