Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Hasłem Tygodnia Bibliotek 2022 jest „Biblioteka - świat w jednym miejscu”
Samo słowo biblioteka pochodzi oczywiście z języka greckiego, od słowa biblion – książka. To właśnie Grecję uważa się za kolebkę bibliotek. Pierwsza znana nam biblioteka powstała jednak w Nippur (dawnej Mezopotamii). Szacuje się, że mogła działać już w XXVI-XXV wieku przed naszą erą! Wtedy oczywiście zamiast książek istniały jeszcze gliniane tabliczki, a bibliotekarzami byli kapłani.
Najbardziej znana biblioteka świata to na pewno Biblioteka Aleksandryjska. Podobno w czasach swojej świetności miała 400 tysięcy tekstów. Niestety w wyniku pożaru i późniejszych podbojów biblioteka uległa zniszczeniu, a tym samym świat i późniejsze cywilizacje straciły bezcenne dzieła.
Chociaż dzisiejsze biblioteki nie przechowują już może unikatowych dzieł Platona czy Sokratesa, to dalej pełnią ważną rolę w naszym życiu. To właśnie dzięki bibliotekom i organizowanym przez nie wydarzeniom w dzieciach budzi się miłość do książek, a dorośli mogą rozwijać swoje pasje.
Tydzień Bibliotek to świetna okazja, żeby odwiedzić swoją lokalną placówkę. Inne święta, które promują czytelnictwo to na przykład Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Światowy Dzień Książki, Dzień Czytania Książek i wiele, wiele innych. Każda okazja do czytania jest dobra!