Wydarzenia - Szkoła Podstawowa (rok szkolny 2014/2015)

Zakończenie roku 2014/2015

Ostatni dzień naszego pobytu w szkole - 26.06.2015 r. rozpoczął się uroczystą akademią. Najpierw miało miejsce przekazanie sztandaru szkoły przez szóstoklasistów uczniom klas V tworzącym nowy poczet sztandarowy oraz odśpiewanie hymnu państwowego i hymnu naszej szkoły. Następnie głos zabrała pani dyrektor, która przedstawiła wyniki klasyfikacji rocznej. W części oficjalnej miało również miejsce wręczenia nagród, podziękowań oraz składanie gratulacji. Statuetki: "Ucznia Roku" w klasach czwartych otrzymała A. Włosek, w klasach piątych A. Stando, statuetkę "Absolwenta Roku" A. Cebula. Rodzicom wręczono listy gratulacyjne.

Uczniowie, których średnia ocen na koniec roku wyniosła powyżej 4,75 otrzymali z rąk pani dyrektor nagrody książkowe. Było ich w tym roku 37 osób.

Książkę dostała również L. Arendarska uczennica kl. VIa - za wzorową frekwencję.

Wszystkim rodzicom, którzy przez cały rok angażowali się w życie szkoły i klas pani dyrektor wręczyła podziękowania.

Nauczycielka biblioteki szkolnej również przygotowała nagrody książkowe dla "Czytelnika Roku Kl. IV" - M. Sadowskiej, "Czytelnika Roku Kl. V" - A. Stando i "Czytelnika Roku Kl. VI" - K. Wrzesińska.

Po raz pierwszy w tym roku miało miejsce przyznanie uczniowi tytułu "Najlepszy sportowiec szkoły"  Został nim S. Lisak z kl. VIa. Gratulacje i nagrody otrzymali i inni uczniowie, którzy biorąc udział w różnych zawodach sportowych odnosili sukcesy.

Po części oficjalnej odbyło się przedstawienie przygotowane przez p. A. Kucharczyk i D. Sępioł-Skórę.

Następnie wszyscy rozeszli się do klas gdzie odebrali swoje świadectwa.

Dnia 12.06.2015r. odbył się II Szkolny Konkurs Pięknego Czytania „Czytam, bo lubię”. Uczestniczyli w nim  uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 7.

Oto wyniki:

I miejsce – Paulina Michalczyk kl. IV a

I miejsce – Daria Soboń kl. V b

II miejsce – Marta Janusz kl.  V a

III miejsce – Aleksandra Włosek kl. IV a

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły p. Wiesława Grosicka i p. Jolanta Staniec.

Dnia 11. 06.2015r. odbył się VI Szkolny Konkurs Szybkiego Czytania. Uczestniczyli w nim  uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 7.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce – Aleksandra Stando kl. V a

II miejsce – Maja Palus kl.  IV a

III miejsce – Igor Kornafel kl. IV b

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Wiesława Grosicka.

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

            W wycieczce 05.06.2015 r. uczestniczyli uczniowie klas: VIa i IVa. Na początku naszej wyprawy zatrzymaliśmy się w Krakowie. Tam odbyliśmy spacer uliczkami Starego Miasta tj. zabytkową ulicą Kanoniczą i ulicą Grodzką dotarliśmy do Rynku Głównego, gdzie zobaczyliśmy min. Kościół Mariacki i Sukiennice, a następnie udaliśmy się do Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Na naszej drodze wędrówki znalazł sie także Wawel.

            Kolejnym etapem wycieczki była kopalnia soli w Wieliczce. Spacerując długimi podziemnymi chodnikami podziwialiśmy rzeźby solne, cudowną Kaplicę św. Kingi oraz słone jeziorka. Magiczna podróż labiryntem solnych korytarzy pozwoliła nam odkryć wielowiekową tradycję i poznać kilkusetletnią historię wielickiej kopalni.           

          

Zabawa z okazji Dnia Dziecka

         Tak szczególne święto, jakim jest Dzień Dziecka, uczniowie klasy IVa obchodzili na wspólnej wycieczce. Wybraliśmy się do Muzeum Zabawek w Kielcach. Najpierw zwiedziliśmy wystawę muzeum, a następnie uczestniczyliśmy w różnorodnych zabawach i konkurencjach wykorzystując, między innymi, zabawki z dawnych czasów. Graliśmy w cymbergaja, uczyliśmy się chodzić na szczudłach, jeździliśmy na drewnianych pojazdach. Korzystając z obecnego przed muzeum wozu telewizji regionalnej próbowaliśmy także swoich sił w dziennikarstwie. Przeprowadzaliśmy przed kamerą wywiady i składaliśmy bliskim życzenia.

 

 

                Kolejnym punktem naszej wycieczki była fabryka karmelu. Obserwowaliśmy tam proces powstawania karmelowych cukierków, a następnie próbowaliśmy je. Były o smaku melona. Pyszne! Bardzo podobały nam się również kolorowe lizaki.

 

Festyn Rodzinny "Majówka na dwóch kółkach"

(więcej informacji na blogu: Zdrowo Aktywni:  http://blogiceo.nq.pl/zdrowoaktywni/)

30.05.2015 r. odbył się w naszej szkole festyn sportowy, w którym mogli uczestniczyć wszyscy uczniowie szkoły wraz z rodzicami. Impreza obfitowała w wiele różnych atrakcji. Oto one:

  • występ zespołu tanecznego oraz wokalistów naszej szkoły,

  • pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków,

  • instruktaż bezpiecznej jazdy na rowerze i pokaz ruchu drogowego w wykonaniu policji,

  • zawody rowerowe na poszczególnych poziomach klasowych,

  • udział w grze planszowej,

  • zawody strzelania z łuku,

  • pokaz pierwszej pomocy medycznej,

  • skoki na trampolinie,

  • quiz wiedzy o sporcie,

  • gry i zabawy dla najmłodszych.

Na zakończenie festynu odbyło sie wręczenie medali dla zwycięzców. Ponadto wszyscy uczestnicy zabawy, w wyniku loterii fantowej, otrzymali różnorodne nagrody. Wszyscy bawili się świetnie.

         

Brawo!

Dzień Europejski w naszej szkole

    W poniedziałek 25.05 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. Uczniowie  obejrzeli dwa przedstawienia: "Snow White and seven dwarfs" (Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków) i Rotkäppchen (Czerwony Kapturek) Aktorzy, w których wcielili się uczniowie klasy VI a Szkoły Podstawowej,  III A i  IA  Gimnazjum grali z dużym wyczuciem wspaniale posługując się językiem angielskim i językiem niemieckim. Słynne baśnie wszyscy znają, ale każda ich interpretacja jest wyjątkowa. Nie inaczej było i tym razem. Piękna królewna, zła macocha, prawdomówne lustereczko, dzielny książę, dobroduszny myśliwy, urocze krasnale, Czerwony Kapturek, wilk nie pozwoliły licznie zgromadzonej publiczności na nudę. Przeciwnie, zafascynowani przedstawieniem widzowie śledzili przebieg wydarzeń. Niesamowite efekty muzyczne i dźwiękowe dodawały przedstawieniom ciekawej oprawy. Jak każde bajki również i te mimo czarnych charakterów, które próbowały uśmiercić główne bohaterki, zakończyły się szczęśliwie. Wspaniałe przygotowanie aktorów zaowocowało radosnym przyjęciem przez widzów, którym miły nastrój towarzyszył do końca spektakli. Dzieci za swój występ zostały nagrodzone burzą oklasków. Za przygotowanie  uroczystości odpowiedzialne były p. Katarzyna Nawrot, p. Elżbieta Zięba i p. Sylwia Wolańska.

    W Szkole Podstawowej nr 7 dnia 11 maja odbył się  Międzyszkolny Konkurs  Plastyczny "Baśnie Europy" dla klas pierwszych. Celem konkursu było wzbudzanie zainteresowania dzieci krajami Unii Europejskiej, rozwijanie wrażliwości, wyobraźni twórczej i uzdolnień plastycznych oraz popularyzowanie wśród dzieci czytelnictwa. Prace wykonane przez uczniów były ciekawe, zgodne z treścią i interesujące. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Organizatorzy: p. Beata Dąbrowska i p. Grażyna Jaklewicz.

         

    Dnia 15 maja 2015r. odbyło się w naszej szkole uroczyste spotkanie podsumowujące I Międzyszkolny Konkurs Biblioteczny „Mój ex libris”. Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele: Miejskiej Biblioteki Publicznej,  Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Rady Rodziców z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 29.

Pani dyrektor Urszula Pyk wręczyła laureatom konkursu nagrody oraz pamiątkowe dyplomy uczniom oraz ich opiekunom. Podczas uroczystości uczennice naszej szkoły zaprezentowały historię ekslibrisu oraz ilustrację muzyczno-taneczną.

Za przygotowanie  uroczystości odpowiedzialne były p. Wiesława Grosicka, p. Maria Gidek i p. Urszula Olszewska.

W teatrze  

    Dnia 8.05.2015 r. uczniowie klasy IVa wraz z wychowawczynią udali się do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na sztukę p.t. „Cyrograf”. Przedstawienie, które obejrzeliśmy to baśniowy spektakl oparty na kanwie legend świętokrzyskich. Najbardziej podobały się wszystkim diabły i zbóje.

 

Wycieczka do Centrum Nauki Leonarda da Vinci.

        29.04.2015 r. uczniowie klasy IVa i VIa wzięli udział w wycieczce do Podzamcza Chęcińskiego. Najpierw zwiedzaliśmy zabytkowy dwór obronny, który powstał na początku XVII wieku na rozkaz starosty chęcińskiego Jana Branickiego.  Do dworu przylega park z ogrodem włoskim, stawem, aleją lipową z drzewami liczącymi ponad 300 lat oraz barokową bramą wjazdową w formie łuku triumfalnego z końca XVII wieku. Następnie udaliśmy sie do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego zwanego Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Tam, poza zwiedzaniem wystawy muzealnej, wzięliśmy udział w zajęciach warsztatowych z mikroskopowania oraz warsztatach w laboratorium fizyczno - chemicznym. Był również czas na zabawę z różnymi eksponatami interaktywnymi.   Wszyscy bawili się wspaniale.

Święto Patrona Szkoły

            W dniu 28 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji Święta Patrona naszej szkoły, na który zaproszono wybitnych gości: p. Karola Fijałkowskiego Pełnomocnika Zarządu Województwa ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, p. por. Eugeniusza Skuzę ps. Kałamarz oraz innych kombatantów. Wręczono nagrody i wyróżnienia w I Miejskim Konkursie Historyczno - Informatycznym pt. "Śladami Partyzantów Ziemi Kieleckiej" oraz w konkursie recytatorskim "Poezji Czasów Wojny i Okupacji". Widzowie z zapartym tchem oglądali przepiękny spektakl słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klas: I- ej, IV- ej, V- ej i VI- ej oraz chóru szkolnego.  Mogliśmy usłyszeć recytację wiersza, którego autorem był jeden z zaproszonych gości.

A oto zdjęcia z tej uroczystości:

Montaż słowno - muzyczny:

 

 

 

 

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w I Miejskim Konkursie

"Śladami Partyzantów Ziemi Kieleckiej":

 

Zdjęcia z konkursu recytatorskiego:

 

Szkolny Konkurs Literacko - Plastyczny pt. "Przyroda i ja"

                Konkurs został zorganizowany na przełomie marca i kwietnia, a następnie  z okazji Dnia Ziemi prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej oraz rodzicom na przygotowanej wystawie pokonkursowej. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas IV-VI naszej szkoły. Głównym jego celem było: dostrzeganie przez uczniów piękna otaczającej przyrody i wpływu człowieka na jej wygląd oraz kształtowanie umiejętności prezentacji tematu w formie plastycznej lub literackiej. Przygotowane przez dzieci prace plastyczne przedstawiały zagadnienie konkursowe w bardzo ciekawy sposób oraz wykonane były różnymi technikami. Wśród prac literackich wpłynęły na konkurs same wiersze. Konkurs zorganizowały i przeprowadziły: pani U. Olszewska i opiekunki Samorządu Uczniowskiego: pani D. Sępioł-Skóra, pani G. Tosnowiec-Brodawka i pani A. Kucharczyk.        

                                                           Oto zwycięzcy części literackiej:

I miejsce - Anna Cebula kl. VIa

II miejsce - Angelika Chrząstowska kl. IVa

III miejsce - Weronika Pastuszka kl. IVa

wyróżnienie - Maja Dąbrowska kl. IVa

Oto zwycięzcy części plastycznej:

I miejsce - Martyna Sadowska kl. IVa

II miejsce - Aniela Kwiecień kl. Vb

III miejsce - Aleksandra Stando kl. Va i Aleksandra Włosek kl. IVa

                                                                    

Konkurs recytatorski  

 

http://www.p2.pl/lukasz/naklejki/allegro/polska_walczaca/polska_walczaca.jpg

Dnia 14 kwietnia, w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej odbył się w naszej szkole  X WEWNĄTRZSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
POEZJI POŚWIĘCONEJ II WOJNIE ŚWIATOWEJ

W konkursie wzięło udział 14 uczniów klas IV-VI, dwóch chłopców i dwanaście dziewczynek. Z przyjemnością należy przyznać, że poziom przygotowania uczestników był wysoki i jury miało trudne zadanie do wykonania, aby wybrać najlepszych recytatorów spośród  zgłoszonych uczestników.

 Największą popularnością cieszył się utwór Władysława Broniewskiego „Żołnierz polski”, który to przygotowało aż 4 uczniów, po trudny wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Elegia o chłopcu polskim” sięgnęły również 2 uczestniczki.

Ocenie podlegało nie tylko opanowanie tekstu, ale także mimika, gestykulacja, kostium i rekwizyty występujących konkursowiczów.

Po trudnej naradzie wybrano następujących zwycięzców:

I miejsce -  Maja Dąbrowska , kl. IVa,

II miejsce – Maria Ryśkiewicz, kl. VIa,

III miejsce – Martyna Hochel , kl. Vb,

Wyróżnienia : Daria Soboń, kl. Vb, Aleksandra Król, kl.VIa, Marta Janusz, kl. Va, Weronika Pastuszka,  kl. IVa

Gratulujemy zwycięzcom, ale także  wszystkim uczestnikom pięknych interpretacji. Organizatorkami konkursu są panie Urszula Olszewska i Agnieszka Kwiecień.                   

 

 

Wizyta w teatrze  

                Dnia  31 marca klasa Va wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Kwiecień  obejrzała baśniowy spektakl  kieleckiego Teatru im. S. Żeromskiego p.t. „Cyrograf” w reżyserii  Marii Wójcikowskiej , ze wspaniałą scenografią i „prastarymi” kostiumami Hanny Szymczak .

Przedstawienie zostało osnute na kanwie legend świętokrzyskich. Jego autorką jest Renata Głasek-Kęska. Przeniosło nas ono w świat czarownic, zbójów, diabłów i książąt. Odwiedziliśmy znane nam i nieodległe miejsca wokół Łysej Góry, Gołoborza, Jaskini  Piekło…

Warto zobaczyć spektakl, którego fabuła jest nam tak bliska i znana. Serdecznie polecamy!

 
„Va w foyer  teatru”

Pierwszy dzień wiosny

               23.03.2015r. obchodzony był w naszej szkole pod hasłem "Witaj Wiosno!". W tym dniu zorganizowany został konkurs na najlepsze przebranie wiosenne. Uczniowie wszystkich klas IV-VI prezentowali swoje stroje podczas apelu szkolnego. Decyzją jury I miejsce w konkursie zdobyła uczennica kl. IVa Maria Król, natomiast dwie osoby: Mateusz Duda z kl. IVb i Maja Dąbrowska z kl. IV a  otrzymali wyróżnienia. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie zostały poczęstowane mandarynkami a zwyciężczyni odebrała z rąk pani dyrektor Urszuli Pyk nagrodę. Z okazji rozpoczętej wiosennej pory roku dzień ten był ogłoszony dniem bez sprawdzianów, kartkówek i oceniania odpowiedzi. Imprezę zorganizował samorząd uczniowski kl. IV-VI.

 

Dnia 23 marca, na apelu z okazji powitania wiosny szkolne koło teatralne wystawiło sztukę pt.” Zapomnijcie o smokach”. W spektaklu wzięli udział prawie wszyscy uczniowie klasy 5a i trzy uczennice kl.6a.  Przedstawienie w humorystyczny sposób odnosiło się do znanych i lubianych tekstów literackich baśni i legend: „O Jasiu i Małgosi”, „Królewnie Snieżce”, i „Smoku Wawelskim”. Młodzi aktorzy, pomimo tremy towarzyszącej premierze, zdołali zaciekawić i rozśmieszyć tak młodą, jak i dorosłą widownię. Mieliśmy okazję zobaczyć na scenie Babę Jagę, Złą Królową, Króla Kraka i szewczyka Dratewkę,  wilka, krasnoludki, smoka, Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka i babcię, gajowego oraz sowę- narratorkę. Przedstawienie grano na tle pięknych baśniowych pejzaży - dekoracji rozpiętych na parawanach.  Popis szkolnych aktorów był udany i zakończył się gromkimi brawami. Dziękujemy i gratulujemy.

 Opiekun koła p. Agnieszka Kwiecień.

Konkurs "Zdrowo sie odżywiam"

                Głównym celem konkursu, zorganizowanego przez samorząd uczniowski, było propagowanie wśród uczniów zdrowego żywienia. Zgodnie z zasadami konkursu każda klasa przygotowała i zaprezentowała podczas apelu szkolnego dowolnie wybraną przez siebie potrawę. Najważniejsze było, aby potrawa była zdrowa i odżywcza.

Oto co przygotowali uczniowie:

- kl. IV a deser owocowy,

- kl. IV b sałatkę krabową i szaszłyki warzywne,

- kl. V a ciasto marchewkowe i koktajl bananowy,

- kl. V b batony z musli i suszonych owoców.

- kl. VI a przystawkę z jajkiem i twarożkiem.

            Jury po wysłuchaniu przepisów przedstawionych przez dzieci i obejrzeniu potraw przyznała każdej klasie taką sama liczbę punktów. Wszyscy byli więc zwycięzcami i otrzymali w nagrodę mandarynki.

 

            Dnia 16.03.2015r. odbył się IV Szkolny Konkurs „W świecie mitów”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 7. Doskonałą wiedzą na temat literatury, kultury oraz historii starożytnych cywilizacji, zwłaszcza Greków i Rzymian, wykazali się następujący uczniowie: 

I miejsce – Maria Latos kl. Va

II miejsce – Aleksandra Stando  kl. Va                    

III miejsce – Julia Korus kl. Va 

     Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani Wiesława Grosicka.

 

Uczta Bogów

Dnia  18 marca  w klasie 5a odbyła się coroczna  UCZTA BOGÓW – lekcja podsumowująca realizację projektu,  którego celem jest dokładne poznanie  "Mitologii greckiej".
               Wokół stołu, na którym znalazły się zakupione przez Trójkę Klasową owoce; ambrozja (zimne lody) oraz nektar ( sok jabłkowy) zasiedli  uczniowie, którzy  wcielili się w postacie bogów olimpijskich.  Po kolei przedstawiali wiadomości dotyczące wybranego przez siebie bóstwa oraz pokazywali przygotowane przez siebie port folio z wiadomościami.

Wszyscy byli wspaniale przygotowani, a bogate wypowiedzi dopełniał starannie przygotowany strój i atrybuty. Mogliśmy podziwiać Zeusa ze swą boską małżonką Herą, ich  rodzeństwo: Posejdona, Hestię, Demeter z córką Persefoną, Afrodytę, Atenę, Artemidę, Nike, Aresa, Hermesa, różanopalcą Eos, Heraklesa i Pandorę.

Wszyscy się wiele dowiedzieli, ale i świetnie bawili, bo czasem miła jest odmiana, kiedy nawet jedzenie na lekcji jest legalne….

                              Lekcję przeprowadziła p. Agnieszka Kwiecień. 

  Spotkanie z dietetykiem 

Nadwaga i otyłość to coraz powszechny problem dotykający dzieci i młodzież. Szacuje się, że w samej Unii Europejskiej niemal co trzecie dziecko cierpi z tego powodu.  Dlatego też, w naszej szkole, rozpoczęliśmy profilaktykę edukacyjną, która prowadzić ma do przestrzegania właściwej diety dostosowanej do potrzeb młodego człowieka oraz zwiększenia stopnia ich aktywności fizycznej. Pierwszym krokiem do realizacji tego zadania było spotkanie wszystkich uczniów kl IV-VI z dietetykiem, które odbyło się 16.03.2015 r. Przygotowana przez dietetyka prezentacja multimedialna dotyczyła zasad zdrowego odżywiania oraz propozycji przykładowych zestawów potraw, które można przygotować na poszczególne posiłki (na przykład na drugie śniadanie do szkoły). Podczas spotkania uczniowie otrzymali materiały zawierające krzyżówki, rebusy i inne zgadywanki, dzięki którym sami w sposób aktywny zdobywali wiedzę dotyczącą omawianego zagadnienia.

 

 

 

 

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 29 w Kielcach  

ogłasza zapisy uczniów do klasy I

Szkoły Podstawowej nr 7  zamieszkałych

w obwodzie szkoły

na rok szkolny 2015/2016

dodatkowe informacje w zakładce Dla Rodziców

 

Wyniki I półrocza w klasach IV-VI

            Dobrnęliśmy do końca I półrocza. Był on szczególnie udany dla 31 osób z klas IV-VI, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 4,75. Wśród 96 uczniów 41 uzyskało wzorowe, a 24  bardzo dobre zachowanie. Gratulujemy wszystkim wspaniałych osiągnięć

.

                    Średnia ocen wszystkich klas wyniosła 4,26. Najlepsza klasą ze średnia ocen 4,53 została klasa IV a. Zwyciężyła ona także w samorządowej rywalizacji klas. Brawo!!!

 

                W I półroczu odbyło się wiele różnorodnych konkursów i zawodów szkolnych. Uczniowie bardzo chętnie brali w nich udział prezentując swoje uzdolnienia i talenty.  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a zwycięzcy także nagrody. Oto oni!

                                                                        

                                             DEUTSCH WAGEN TOUR                           Bild_DWT_3.jpg

    5 lutego 2015 r. nasza szkoła gościła w swoich progach Deutsch Wagen Tour.

Już od 2009 roku jeździ po Polsce w ramach ogólnopolskiego programu promującego naukę języka niemieckiego 5 samochodów oznakowanych logo „Deutsch Wagen Tour”. Na zaproszenie nauczycielki języka niemieckiego pani Katarzyny Nawrot-Przygoda przyjechała do Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 7 lektor Instytutu Goethego pani Beata Hadasz, która przeprowadziła w niekonwencjonalny sposób lekcje języka niemieckiego w klasie 6a i IA gimnazjum.  

Nasi gimnazjaliści udekorowali salkę, w której w wesołej atmosferze pani Beata najpierw zapoznała się z nimi, a następnie porwała ich do zabaw i konkursów, oczywiście w języku niemieckim. Dzięki temu uczniowie mogli nauczyć się kilku nowych słówek niemieckich poprzez zabawę. Pani lektor była wyśmienicie przygotowana do zajęć, bowiem w wyposażeniu aut znajdują się różnego rodzaju pomoce naukowe i gry planszowe, które wykorzystywała podczas spotkania.

W związku z przyjazdem Deutsch Wagen Tour do naszej szkoły nauczycielka j. niemieckiego zorganizowała dla swoich uczniów Konkurs Wewnątrzszkolny  z Języka Niemieckiego pt. „Landeskunde – wiedza o krajach niemieckojęzycznych” . Trzy grupy podzielone na Niemcy, Austrię i Szwajcarię przybliżyły uczniom klas III gimnazjum kulturę, zabytki, geografię, kuchnię i znane postacie krajów niemieckojęzycznych. Nagrody ufundowane zostały przez wydawnictwo szkolne PWN i Goethe Institut w Krakowie.  Oto wyniki konkursu:

I miejsce zajęły Olga Danis i Marlena Adamczyk z kl IIIB z prezentacją zatytułowaną

 „Podróż po Szwajcarii”

II miejsce grupa niemiecka Wiktoria Szabla, Natalia Żelazna i Patrycja Zyzik z kl IIA

III miejsce grupa reprezentująca Austrię Natalia Czapka i Eliza Sieniek z kl IIIA

A jakie wrażenia mieli uczniowie naszej szkoły? Ci, którzy dopiero rozpoczną naukę języka niemieckiego w przyszłym roku i Ci, którzy już się go uczą? Mieli oni mnóstwo radości z przeprowadzonych zajęć, nauczyli się nowych słówek, a najwięcej uciechy przyniosła im zabawa chustą, gdzie opisywali zjawiska pogodowe.

Dziękujemy pani Beacie Hadasz za mile spędzony czas i super zabawę!       

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wizyty Deutsch Wagen Tour na blogu projektu Goethe-Institut „Freizeitaktivitäten in Kielce” :

http://blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour/archives/3776-Freizeitaktivitten_in_Kielce.html

O wizycie Deutsch Wagen Tour w naszej szkole napisze także gazeta Echo Dnia, która objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150209/POWIAT0104/150208955

 

 

Hej kolęda..

 

    Uczennica  - Alicja Wrzesińska z kl. VI a - zdobyła II miejsce w II Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda" organizowanym w naszej szkole. Jury ujęła swoim wykonaniem utworu "Kołysanka"

 

 

 

 

Magia Bożego Narodzenia

    Poczuliśmy ją już podczas jasełek bożonarodzeniowych, które uświadomiły nam, że..." jest taki dzień tylko jeden raz do roku..." kiedy warto zatrzymać się nad wszystkimi przyziemnymi sprawami i pomyśleć o tym, co naprawdę ważne.

Piękny spektakl słowno-muzyczny przypomniał nam o przebaczaniu, miłości do bliźniego, wierze i historii Jezusa z Nazaretu.

Poza polskimi kolędami usłyszeliśmy także tradycyjne kolędy w języku niemieckim, którymi wzbogacili spektakl gimnazjaliści.

Jasełka zostały przygotowane przez panie A. Kucharczyk i K. Nawrot-Przygodę, a piękną oprawę graficzną zawdzięczamy p. Lidii Adach. Pięknie dziękujemy za to wspaniałe przeżycie.
Po występie Pani Dyrektor  Urszula  Pyk złożyła wszystkim serdeczne życzenia świąteczne.

 

 

    Mikołajkowa zabawa

                Z okazji "mikołajek", 5 grudnia 2014 r., uczniowie klasy IV a spędzili czas w kręgielni. Wyjście zorganizowali rodzice, a jedna z mam sfinansowała poczęstunek. Dla wielu dzieci były to pierwsze próby rzutów do kręgli, ale całkiem dobrze sobie radzili. Zdarzyły się i 100% strącenia.  Odwiedziliśmy również mikołajkową wioskę znajdującą się w Galerii Echo. Wszyscy bawili się bardzo dobrze.

 

Balet KTT "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego

    Dnia 4 grudnia klasa 5a, w ramach "mikołajek", obejrzała niezwykły spektakl Kieleckiego Teatru Tańca pt. "Dziadek do orzechów" . Czuliśmy się w obowiązku zobaczyć to wydarzenie kulturalne, ponieważ jeden z uczniów klasy 5a - Kuba Gigoń tańczy w tym widowisku baletowym.  Byliśmy zauroczeni cudownymi kostiumami aktorów, ciekawą interpretacją znanego baletu Piotra Czajkowskiego i barwną scenografią. To było wspaniałe przeżycie estetyczne!

 

3x S czyli Szkolny okrągły Stół w Siódemce!

    Dnia  14 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyła się debata na temat udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole. Przed zaplanowanymi obradami wychowawcy i nauczyciele zaangażowani w program podczas lekcji wychowania  fizycznego i godzin wychowawczych zapoznali uczniów z ideą tej akcji. Debatę przeprowadził koordynator naszego projektu pan Jacek Sitarski, a nad jego przebiegiem czuwali nauczyciele : Katarzyna Niepołońska, Urszula Olszewska, Agnieszka Kwiecień i Sylwia Wolańska. W spotkaniu wzięło udział około 40 uczniów -  przedstawicieli klas IV – VI. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy zespoły, dzięki którym udało się wypracować wnioski – najważniejsze punkty do dalszej pracy. W czasie, gdy dzieci pracowały w grupach nauczyciele wspierali poszczególne zespoły fachową poradą czy merytorycznymi uwagami z zachowaniem ważnej zasady, aby wszystkie propozycje zgłoszone przez uczestników zostały zapisane na arkuszu papieru. Po zakończeniu pracy w grupach liderzy kolejnych zespołów prezentowali zapisane postulaty, a koordynator debaty, po każdej prezentacji, otwierał dyskusję, w którą włączali się wszyscy uczestnicy debaty. Więcej informacji i zdjęć można zobaczyć: http://blogiceo.nq.pl/zdrowoaktywni/

  

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie WF Z KLASĄ. WF z Klasą to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej.  Srebrnymi partnerami są PGNiG - .Partnerem medycznym jest renomowana klinika ortopedii i traumatologii sportowej Carolina Medical Center - zapewniająca opiekę medyczną dla ludzi aktywnych – zawodowych sportowców, jak i amatorów w każdym wieku, którym bliski jest aktywny tryb życia, zaś partnerem medialnym - Polsat Sport.

    Nasze sportowe zmagania i działania realizowane w ramach programu będziemy opisywać na blogu: Zdrowo Aktywni. Zachęcamy do czytania i dzielenia się z nami opiniami w komentarzach.

http://blogiceo.nq.pl/zdrowoaktywni/

---

 

    Dnia 12 listopada uczciliśmy na uroczystej akademii Święto Niepodległości.

Rocznicę odzyskania wolności, w trakcie której przypomnieliśmy dzieje niewoli naszej ojczyzny, uświetniła obecność znakomitych gości - kombatantów - członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz chóru Żołnierskie Echa, który po apelu dał własny piękny koncert. Szkolny chór oraz soliści nie zawiedli, przeplatając prozatorsko - poetycką powtórkę z historii Polski znanymi pieśniami żołnierskimi i legionowymi. Mogliśmy słuchać wierszy patriotycznych w wykonaniu najlepszych recytatorek klas starszych "Siódemki" oraz pełnych przejęcia strof wypowiadanych przez uroczych drugoklasistów szkoły podstawowej, którzy tupiąc i maszerując urozmaicali choreograficznie wspólne wykonanie takich pieśni m.in. jak "Przybyli ułani" czy "Legiony". Na zakończenie szkolnego programu artystycznego chłopcy z klasy Va przedstawili relację multimedialną z odsłonięcia pomnika Marszałka Piłsudskiego na kieleckim Placu Wolności w sierpniu tego roku.

Piękną oprawę plastyczną zawdzięczamy p. Lidii Adach. Nad muzyczną stroną czuwał p. Rafał Pitula. Akademia została ponadto przygotowana przez nauczycielki p. Dorotę Kruzel, Jolantę Segiećinską-Urbanek i Agnieszkę Kwiecień.

 

 

 

 

 

    Dnia  06. 11. 2014r. odbył się w naszym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 29  V Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji ks. Jana Twardowskiego. Wzięli w nim udział uczniowie klas  IV– VI Szkoły Podstawowej nr 7. Laury zwycięstwa przypadły następującym uczniom:

I miejsce – Aleksandra Król z klasy VI a

II miejsce –Anna Sroka z klasy V a oraz Maria Ryśkiewicz z klasy VI a

III miejsce – Paulina Michalczyk z klasy IV a

 

Uczniowie wykazali się trafnością w doborze utworu , rozumieniem jego przesłania, dojrzałością jego interpretacji. Wiersze te bowiem – często krótkie i proste – wyrażają głęboką refleksję nad sensem naszego życia i tym co jest w nim najważniejsze. Występy uczniów wzbogaciła multimedialna prezentacja życia i twórczości tego wybitnego Polaka.

 Konkurs zorganizowały i przeprowadziły pani Wiesława Grosicka i pani Jolanta Staniec.

 

"Zaczarowany świat jesieni"

Szkolny konkurs pt.. "Zaczarowany świat jesieni" został zorganizowany na przełomie września i października. Głównym jego celem było dostrzeganie przez dzieci piękna otaczającej  przyrody i wykorzystania darów jesieni w pracy twórczej. Organizatorkami były: pani D. Sepioł-Skóra i pani U. Olszewska - opiekunki Zielonego Patrolu. Uczestnikami konkursu mogli być uczniowie klas IV-VI naszej szkoły. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu, w formie plastycznej, postaci ludzi, zwierząt lub różnych przedmiotów z wykorzystaniem zebranych darów jesieni. W konkursie wzięło udział 27% naszych uczniów. Oto wyniki:

I miejsce  –  Patrycja Rodak                     klasa VIa

II miejsce  – Maria Król                            klasa IVa

III miejsce  –  Angelika Chrząstowska   klasa IVa

Wyróżnienie –  Aleksandra Włosek       klasa IVa

Wyróżnienie –  Aleksandra Król            klasa VI a

Wyróżnienie –  Maja Dąbrowska           klasa IV a

Wyróżnienie –  Martyna Hochel            klasa V b

Dzień Edukacji Narodowej w SP nr 7

   Dnia 14.10. w naszej szkole miała miejsce niezwykle miła uroczystość.  W skład społeczności uczniowskiej zostali przyjęci uczniowie trzech klas pierwszych.

    Nasze Piewszaczki dzielnie śpiewały, deklamowały i odpowiadały na pytania starszych kolegów, a także wykazały się znajomością dotyczącą samego przebiegu uroczystości - ślubowania, co z powagą uznały za ślub ze szkołą....Bardzo się cieszymy z tak poważnego potraktowania tej kwestii i wierzymy, ze nowy narybek stanowić będzie prawdziwą chlubę naszej szkoły. Ukoronowaniem święta był akt pasowania na ucznia - każde dziecko zostało pasowane przez Panią Dyrektor wielkim ołówkiem, a następnie odcisnęło  paluszek w księdze ślubowań i w ten sposób przypieczętowano przyjęcie do naszego grona.

    Drugą część obchodów Dnia Edukacji stanowiła akademia z okazji Dnia Nauczyciela.

Obejrzeliśmy satyryczny program przedstawiający szkołę w krzywym zwierciadle, padło także moc serdecznych życzeń dla pedagogów od młodszych i starszych uczniów. Grono przyjęło również ciepłe słowa podziękowania i życzenia od Pani Dyrektor, która wręczyła Nagrody Dyrektora dla wszystkich nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego, biblioteki i świetlicy SP7. Gratulujemy nagrodzonym Nauczycielom!

Ten dzień na długo zostanie nam w pamięci jako prawdziwe święto EN.

    Akademia została przygotowana przez panie Beatę Dąbrowską, Sylwię Kowalską i Grażynę Jaklewicz oraz Grażynę Tosnowiec i Elżbietę Ziębę. Oprawę muzyczną zawdzięczamy panu Rafałowi Pitule, a piękne dekoracje pani Lidii Adach.

 

 

 

 

 

        XV Rajd Pielgrzymkowy

 

    W sobotę, 27 września 2014 r., odbył się XV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2014”, w którym uczestniczyło ponad 5 tys. turystów-pątników. Wędrowali oni po najpiękniejszych zakątkach Gór Świętokrzyskich trasami, jakie zostały wyznaczone przez przewodników PTTK. Jest to największy jednodniowy rajd turystki kwalifikowanej w Polsce, który ma na celu  m.in kształtowanie postaw oraz zachowań w duchu wzajemnej miłości międzyludzkiej i poszanowania otaczającego świata. Po raz kolejny uczestniczyła w nim także liczna grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. Agaty Kucharczyk, p. Doroty Sępioł-Skóry i ks. Mirosława Besterechy. Nasi pielgrzymi tym razem pokonali trasę z Paprocic na Święty Krzyż. Na zakończenie Rajdu została odprawiona uroczysta Msza św. polowa, której przewodniczył Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wszystko co dobre, kiedyś się kończy...

Niestety wakacje się skończyły i pora wracać do szkoły. Pełni sił zjawiliśmy się więc
dn.1 września na uroczystym rozpoczęciu NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2014/2015.

Pani dyrektor Urszula Pyk serdecznie przywitała młodzież , rodziców i nauczycieli oraz przedstawiła społeczności szkolnej nową wicedyrektor szkoły, panią Monikę Zawadzą-Chłopek.  Została przypomniana 75 rocznica wybuchu II wojny światowej, a jej bohaterowie uczczeni minutą ciszy.

Po spotkaniu na sali gimnastycznej wszyscy udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.