Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie
Poniżej zamieszczamy treść procedury bezpieczeństwa w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemicznym w kraju.
Należy zapoznać się z tym tekstem i stosować do wytycznych w nim zawartych.
Załącznik nr 1 - DEKLARACJA RODZICÓW - jest dokumentem, który nalezy pobrać, podpisać i dostarczyc do szkoły osobiście (rodzice uczniów klas pierwszych) lub poprzez dziecko, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021.
(załącznik znajduje się pod treścią dokumentu, na dole strony).
Szanowni Państwo
Kierując się Państwa prośbami i sugestiami Szkoła stosować się będzie, w sprawie wejścia na teren placówki rodziców/opiekunów uczniów klas I-III, zapisami § 7 ustęp 9 poniżej zamieszczonej procedury.
Informujemy także, że uległ zmianie zapis § 1 ustęp 12.
ZARZĄDZENIE NR 11/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Kielcach
z dnia 25.08.2020 r.
w sprawie zatwierdzenia Procedur bezpieczeństwa w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemicznym w kraju
Działając na podstawie:
-
Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148
z późn. zm.) -
Ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń
i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019r. poz. 1239 z późn. zm.) -
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa
i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz.69 z późn. zm.) -
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020r.
w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID – 19 (Dz. U 2019r .poz.493 z późn. zm.) -
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r.
w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświaty
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
(Dz. U 2020r .poz.1389) -
Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek
od 1 września 2020r. -
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019r. poz. 59, oraz z 2020r. poz. 322, 374 i 567).
zarządzam, co następuję:
§ 1.
Od dnia 1 września 2020r. wprowadzam w Szkole Podstawowej nr7 w Kielcach Procedurę bezpieczeństwa w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemii w kraju, która stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 2.
Zobowiązuję wszystkich pracowników szkoły do zapoznania się z Procedurami wymienionymi w §1 oraz ich przestrzegania i stosowania.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 01.09.2020 r. i podlega ogłoszeniu
w Księdze Zarządzeń.
……………………………
Podpis Dyrektora
Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 11/2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7w Kielcach
z dnia 25.08.2020 r.
Procedura bezpieczeństwa w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemicznym w kraju
w Szkole Podstawowej nr 7 w Kielcach
obowiązująca od dnia 1 września 2020r.
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
-
Szkoła Podstawowa nr 7 w Kielcach od dnia 1 września 2020r. funkcjonuje
z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia
i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19. -
Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w szkole odpowiada dyrektor szkoły.
-
Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
-
Kontakt bezpośredni z nauczycielem, dyrektorem, wicedyrektorem, innym pracownikiem szkoły jest możliwy po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.
-
Środkiem do szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia jest telefon. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej dwóch możliwości kontaktu (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
-
Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.
-
Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz (np. opiekunowie dzieci), należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
-
-
zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
-
zakrycie nosa i ust,
-
obowiązkowa dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe,
-
ograniczone przemieszczanie się po szkole,
-
ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
-
-
Do szkoły mogą wchodzić osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
-
W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
-
W szkole obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
-
Dzieci / uczniowie do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
-
W szkole nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa podczas zajęć lekcyjnych i posiłków– zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. W przestrzeniach wspólnych (np. korytarze szkolne, pokój nauczycielski, toalety) uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do noszenia maseczek/przyłbic.
-
Szkoła posiada termometr bezdotykowy.
§ 2
Organizacja i funkcjonowanie klas szkolnych
-
Nauczyciel w klasach I – III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
-
W klasach IV – VIII przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć i planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących.
-
Podczas przerw międzylekcyjnych uczniowie klas IV – VIII powinni zachowywać zasadę dystansu, ograniczyć przemieszczanie się do czynności niezbędnych.
-
Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze; uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
-
Wychowankowie i uczniowie nie przynoszą do szkoły niepotrzebnych rzeczy i zabawek.
-
Sale, w których odbywają się zajęcia wietrzone są co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
-
Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
-
W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
-
Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
-
Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
-
Powyższe zasady obowiązują podczas realizacji zajęć pozalekcyjnych.
§ 3
Wybór formy kształcenia
-
Wyboru formy kształcenia: stacjonarnej lub zdalnej dokonuje się w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego.
-
W przypadku zaliczenia Powiatu Miasto Kielce, na terenie którego ma siedzibę Szkoła Podstawowa nr 7 w Kielcach, do strefy na której wystąpił stan epidemii wywołany zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz obowiązują dodatkowe ograniczenia, nakazy
i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zgodnie z Rozporządzeniem RM
z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356), dyrektor podejmuje decyzję o rozpoczęciu procedury ograniczenia funkcjonowania szkoły przewidzianej w odrębnych przepisach. -
W sytuacji, gdy w Powiecie Miasto Kielce nie obowiązują dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej dla szkół i placówek oświatowych oraz dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
-
Dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach, może zawiesić zajęcia stacjonarne
na czas oznaczony, jeśli na terenie szkoły może być zagrożone zdrowie dzieci / uczniów. -
Zawieszenie zajęć stacjonarnych, o których mowa w pkt. 4, może dotyczyć grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego).
-
W przypadku zaliczenia Powiatu Miasto Kielce do strefy „żółtej”, w której obowiązują dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor podejmuje decyzję o wprowadzeniu:
-
mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego),
-
kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas
określony i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
-
W przypadku zaliczenia Powiatu Miasto Kielce do strefy „czerwonej”, w której obowiązują dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor szkoły podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
-
Wprowadzenie formy kształcenia mieszanej lub zdalnej, o której mowa w ust. 6 pkt 1 i 2 oraz ust. 7 wymaga uzyskania zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach.
-
Przed upływem okresu wprowadzenia form kształcenia, o których mowa w ust. 6 i 7 dyrektor może podjąć decyzję o ponownym wprowadzeniu wymienionych form kształcenia na czas określony.
-
W przypadku wprowadzenia w szkole formy kształcenia zdalnego dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi
w przepisach szczególnych.
§4
Nauczyciele
-
Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w szkole.
-
Realizacja podstawy programowej odbywa się w formie pracy stacjonarnej.
-
Podstawowa forma pracy z uczniami w budynku szkoły to zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze.
-
Nauczyciel dokumentuje prowadzone zajęcia w dzienniku elektronicznym w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.
-
Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole.
-
Sala, w której odbywają się zajęcia, powinna być wietrzona, co najmniej raz na godzinę; podczas sprzyjających warunków zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach.
-
Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
-
W razie wystąpienia niepokojących objawów u ucznia nauczyciel, za zgodą rodzica, może zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć.
-
Podczas trwania epidemii COVID-19 w opiekę nad dziećmi nie będą w miarę możliwości angażowani nauczyciele i inni pracownicy szkoły powyżej 60 roku życia.
§ 5
Rodzice
-
Do szkoły można przyprowadzać / może przyjść tylko uczeń zdrowy - bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych..
-
Nie można przyprowadzić/puścić ucznia do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
-
Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
-
Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej 2 możliwości kontaktu
(numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych. -
Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
-
Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
§6
Pracownicy szkoły
-
Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną
i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, uczniów i innych pracowników przed zarażeniem. -
Maseczki/przyłbice winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz kontaktach z osobami z zewnątrz.
-
Podczas wykonywania czynności służbowych, gdy nie ma innych członków społeczności szkolnej maseczkę/przyłbicę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
-
Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek. -
Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
-
Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: np. przyłbice, fartuchy należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
-
Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
-
Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły
o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19. -
Codziennie, a w razie potrzeby częściej zobowiązuje się pracowników obsługi do:
-
utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg, korytarzy),
-
dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki,
-
dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł,
-
dezynfekcji toalet,
-
dezynfekcji zabawek i innych przyrządów znajdujących się w klasie i sali przedszkolnej.
-
Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów
-
Do obowiązków personelu obsługi należy także:
-
-
sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w salach, pomieszczeniach i bieżące ich uzupełnianie,
-
napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
-
wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
i dezynfekcja.
-
-
Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl
§ 7
Przyprowadzanie i odbierania dziecka ze szkoły, oddziału przedszkolnego
-
Do szkoły może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała ucznia należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody szkoła zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia ucznia na zajęcia).
-
W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że uczeń nie jest zdrowy, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia ucznia na zajęcia w danym dniu.
-
Wejście do szkoły dla uczniów odbywa się tylko głównym wejściem z zachowaniem dystansu społecznego. Każdy uczeń wchodząc do budynku dezynfekuje ręce.
-
Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 10 minut przed rozpoczęciem zajęć (nie dotyczy świetlicy).
-
Uczniowie przebywają w budynku szkoły wyłącznie w czasie określonym planem zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych (nie dotyczy opieki świetlicowej).
-
Uczniowie w szatni przebierają się w wyznaczonym boksie, do minimum ograniczając przebywanie w części wspólnej szatni.
-
Dziecko do szkoły mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.
-
Opiekunowie uczniów z klas I, a w przypadku uczniów korzystających ze świetlicy również klas II i III odprowadzający/odbierający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (szatnia klas I – III, szatnia oddziału przedszkolnego, wejście klatką schodową do świetlicy), zachowując zasady:
-
1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
-
dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
-
dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
-
opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
-
Po wejściu do placówki osoba przyprowadzająca bądź odbierająca powinna zachować wszelkie środki ostrożności, zdezynfekować ręce, posiadać osłonę ust i nosa.
-
Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
§ 8
Zasady korzystania z sali gimnastycznej, placu zabaw i boiska szkolnego
-
Plac zabaw zostaje czasowo wyłączony z użytkowania.
-
Po powrocie ze świeżego powietrza dzieci muszą dokładnie umyć ręce.
-
Podczas zajęć wychowania fizycznego w sali gimnastycznej i na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
-
Nauczyciel kl. I-III organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
-
W klasach starszych przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć i planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących.
-
Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zaleca się korzystanie przez uczniów w czasie przerw z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu między nimi (na boisku mogą przebywać jednocześnie dwie grupy zachowujące względem siebie odpowiedni dystans).
-
Nie organizuje się wyjść poza teren szkoły, np. spacerów czy wycieczek.
-
Zaleca się korzystanie przez dzieci i uczniów z przebywania na świeżym powietrzu (boisku szkolnym).
-
Podczas zajęć można korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, umyć.
-
Wykorzystywane do zajęć i zabaw przybory sportowe, zabawki np. piłki, skakanki, obręcze, klocki powinny być systematycznie dezynfekowane lub myte.
-
Należy ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
-
Zabrania się korzystania z boiska przez osoby trzecie.
§ 9
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
-
Uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki. Pozostali uczniowie muszą zgłaszać potrzebę korzystania z biblioteki do nauczycieli bibliotekarzy wysyłając wiadomości w dzienniku z dziennym wyprzedzeniem.
-
Należy wyznaczyć strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
-
W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.
-
W czytelni jednocześnie może przebywać 3 uczniów.
-
Zaleca się, jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
-
Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce
i zdezynfekować blat, na którym leżały książki. -
Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.
§ 10
Zajęcia świetlicowe
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.
-
Dzieci nie przynoszą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów, w tym zabawek.
-
Z sal, w których przebywać będą dzieci, usunięte zostaną przedmioty, sprzęty i zabawki, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (np. piłki, skakanki, obręcze) wykorzystywane podczas zajęć będą po zajęciach czyszczone lub dezynfekowane.
-
Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
-
Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
-
§11
Higienistka szkolna
- Ustala się i upowszechnia, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania
-
i wychowania/higienistką szkolną, zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
-
§12
Zasady bezpiecznego przygotowywania i spożywania posiłku
1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników:
-
należy zachować odpowiednią odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m,
a jeśli to niemożliwe – zapewnić środków ochrony osobistej. -
należy zwrócić szczególna uwagę na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
-
Korzystanie z posiłków odbywa się w jadalniach.
-
Posiłki oraz dodatki takie jak, np. cukier, jednorazowe sztućce, serwetki wydaje pracownik kuchni.
-
Uczniowie korzystający ze świetlicy korzystają z posiłków pod opieką wychowawcy świetlicy w czasie ustalonym z kierownikiem stołówki, jednak nie w czasie przerw międzylekcyjnych.
-
Uczniowie klas IV – VIII korzystają z posiłków przed lub po zajęciach lekcyjnych oraz w czasie przerw międzylekcyjnych.
-
Posiłki w miarę możliwości spożywane są przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy.
-
Stoliki (blaty stołów) i poręcze krzeseł po każdym posiłku są myte przez pracownika obsługi za pomocą ciepłej wody ze środkiem myjącym dopuszczonym do użytku w szkole, a następnie po wyschnięciu zdezynfekowane.
-
Naczynia i sztućce zmywane są w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub wyparzane.
-
§ 13
Kontakt z osobami trzecimi
-
Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
-
W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. z dostawcą produktów żywnościowych bądź kurierem, pracownik szkoły powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.
-
Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze: przedsionek-wejście główne i tylko pod warunkiem korzystania ze środków ochrony osobistej (dezynfekcja rąk lub rękawiczki, osłona ust i nosa).
-
Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.
-
W przypadku odbioru posiłków należy upewnić się, że pojemniki transportowe były w dobrym stanie i nieuszkodzone.
§ 14
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka
-
Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić ani przyprowadzać go do szkoły.
-
O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
-
Jeśli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, duszności, ból brzucha, brak smaku, niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w odrębnym pomieszczeniu.
-
W szkole jest przygotowane pomieszczenie, tzw. Izolatka, służące do odizolowania ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
-
Izolatka ta jest wyposażona w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
-
W izolatce uczeń przebywa pod opieką wyznaczonego przez dyrektora pracownika szkoły, z zapewnieniem minimum 2m odległości, w oczekiwaniu na rodziców / opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
-
Rodzic/opiekun prawny odbiera ucznia z zachowaniem procedur obowiązujących
na terenie placówki oświatowej, przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki. -
Przed odbiorem rodzic podpisuje informacje o stanie zdrowia ucznia.
-
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia ucznia należy wezwać karetkę pogotowia, informując o podejrzeniu wystąpienia objawów COVID-19 u ucznia.
-
Ratownik podpisuje informację o przekazaniu ucznia oraz informuje do którego szpitala został on przewieziony.
-
O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach oraz organ prowadzący szkołę.
-
Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
-
Obszar, w którym przebywał i poruszał się uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
-
Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywał uczeń podejrzany o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
§ 15
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
-
Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
-
Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
-
Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112.
-
Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.
-
Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w pkt. 3, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
-
W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.
-
Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
-
Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
-
Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
-
Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku,
w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie. -
O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.
§ 16
Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika
Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia SARS-CoV-2 (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy o tym fakcie poinformować najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń. Jeśli wynik testu dziecka będzie pozytywny, będzie wszczynane dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych. Dyrektor szkoły powinien stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę (do 14 dni), a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać w szkole. Osoby te jednak powinny stale monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury ciała.
§17
Postanowienia końcowe
-
Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
-
Traci moc procedura wprowadzona zarządzeniem dyrektora szkoły nr 7/2020 w dniu 19.05.2020 r.
-
Procedura może być modyfikowana.
-
Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.
-
Uczniowie zostaną zapoznani podczas pierwszych zajęć w szkole.
-
Rodzice zostaną zapoznani z procedurą podczas pierwszych zebrań zorganizowanych przez szkołę oraz zobowiązani do wypełnienia deklaracji – załącznik nr 1
-
Jeżeli u ucznia wystąpią niepokojące objawy oraz zostanie zmierzona temperatura, odnotowuje się to w karcie informacyjnej o stanie zdrowia dziecka /ucznia -
załącznik nr 2 -
O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
-
Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.
Załącznik nr 1
Deklaracja rodziców
Zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
(Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r.
o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE.L. z 2016 r. Nr 119 poz. 1)
Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że (proszę zaznaczyć kółko):
-
Zapoznałam/łem się z treścią Procedury bezpieczeństwa w związku z koniecznością
stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemicznym w kraju, obowiązującej na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 w Kielcach.
-
Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązującej procedury bezpieczeństwa
i zasad związanych z reżimem sanitarnym, a przede wszystkim: przyprowadzania/ puszczenia do szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, (bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała) oraz natychmiastowego odebrania dziecka
z placówki (max.30 min) w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych
w czasie pobytu w placówce. -
Przyjmuję do wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby
u mojego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki
i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych. -
Przyjmuję do wiadomości i akceptuję, iż w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u dziecka/ucznia, zostanie ono/on umieszczony
w przygotowanym wcześniej izolatorium, wyposażonym w niezbędne środki ochrony osobistej. -
Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym
w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych w trakcie pobytu w szkole. -
Zobowiązuję się do poinformowania szkoły o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie koronawirusa SARS-CoV-2 lub choroby COVID-19 w moim najbliższym otoczeniu.
-
Moje dziecko nie miało kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą na COVID-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby.
-
Mimo wprowadzonych w szkole obostrzeń sanitarnych i wdrożonych wszelkich środków ochronnych zdaję sobie sprawę, że na terenie placówki może dojść do zakażenia Covid – 19.
-
W przypadku wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia w szkole (nie tylko na terenie) personel/dziecko/rodzic dziecka – zdaje sobie sprawę, iż zarówno moja rodzina, jak i najbliższe otoczenie zostanie skierowane na 14-dniową kwarantannę.
-
W sytuacji zarażenia się mojego dziecka na terenie szkoły nie będę wnosił skarg, zażaleń, pretensji do organu prowadzącego będąc całkowicie świadom zagrożenia epidemiologicznego płynącego z obecnej sytuacji w kraju.
-
Moje dziecko nie jest/jest (proszę zaznaczyć) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.
………………………………………………………………………………..…………….
(czytelny podpis matki/ojca)
Załącznik nr 2
KARTA INFORMACYJNA O STANIE ZDROWIA DZIECKA/UCZNIA
w związku z Covid – 19
Imię i Nazwisko dziecka |
|
Godzina zauważenia objawów |
|
Jakie wystąpiły objawy |
|
Godzina poinformowania rodziców |
|
Kto został poinformowany |
|
Podpis osoby informującej |
|
Pomiary temperatury:
Godzina |
Wysokość Temperatury |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Inne zaobserwowane objawy:
...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Godzina odbioru dziecka przez rodzica/opiekuna : ................................
W związku z zaobserwowanymi u dziecka /ucznia objawami chorobowymi i wprowadzonym reżimem sanitarnym z dniem ..................... w Szkole Podstawowej nr 7 w Kielcach, informujemy, iż Rodzice są zobowiązani do:
- kontaktu z lekarzem w celu dalszej diagnozy dziecka
- pozostawienia dziecka przez .................. w domu
- przyniesienia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania doszkoły
- w przypadku zdiagnozowania u dziecka Covid-19 Rodzic jest zobowiązany do natychmiastowego poinformowania placówki
................................................................................
(data i podpis rodzica)
Załącznik nr 3
PISMO do PSS
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
ul. Skibińskiego 4
Kielce
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Kielcach informuje o otwarciu Szkoły Podstawowej nr 7 w Kielcach z dniem 1 września 2020r. oraz o spełnieniu wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego:
-
Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek
od 1 września 2020r. -
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019r. poz. 59, oraz z 2020r. poz. 322, 374 i 567).
Wnioskuję o przeprowadzenie kontroli celem sprawdzenia czy wszystkie wytyczne zostały spełnione.
WSKAZÓWKI DLA DYREKTORÓW
Każda szkoła i placówka oświatowa rozpocznie rok szkolny 2020/2021 w formie stacjonarnej
z uwzględnieniem wytycznych sanitarno-epidemiologicznych.
Z uwagi na nadal istniejące zagrożenie epidemiczne możliwe jest częściowe zawieszenie zajęć czyli przejście na kształcenie hybrydowe. Takie rozwiązanie polega na tym, że w zależności od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia w częściowym zakresie i prowadzić kształcenie zdalnej.
W zakresie kształcenia hybrydowego dyrektor może zadecydować o zawieszeniu:
-
jednego lub kilku oddziałów bądź klas,
-
całego etapu edukacyjnego (np. tylko I-III),
-
grupy lub grup wychowawczych,
-
niektórych zajęć (np. tylko wychowania fizycznego, zajęć świetlicowych czy zajęć rozwijających zainteresowania)
W takim zakresie, w jakim zostanie dokonane zawieszenie, należy realizować kształcenie zdalne.
W pozostałym będzie prowadzone kształcenie stacjonarne z uwzględnieniem wytycznych sanitarno-epidemiologicznych.
Możliwe jest też całkowite zawieszenie kształcenia stacjonarnego i przejście w całości na formę zdalną.
W takim przypadku w szkole nie odbywałyby się żadne zajęcia. Poza tym także działalność organów szkoły odbywałaby się zdalnie.
Organy kolegialne, takie jak rada pedagogiczna, rada rodziców, rada szkoły a nawet samorząd uczniowski w przypadku przejścia na zdalną formę kształcenia mogą funkcjonować:
-
przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej,
-
za pomocą innych środków łączności,
w tym także w formie obiegowej. Należy jednak pamiętać, by treść podjętej przez dany organ czynności była utrwalona w formie odpowiednio protokołu, notatki, adnotacji lub w inny sposób (§ 11a rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r.).
Zawieszenie zajęć – krok po kroku
Lp. |
Krok |
Objaśnienie |
1. |
Dyrektor stwierdza wystąpienie zagrożenia dla zdrowia uczniów ze względu na aktualną sytuację epidemiczną na terenie, na którym zlokalizowana jest szkoła. |
Ocena zagrożenia należy do dyrektora.
Informacja do sanepidu o zachorowaniu wśród uczniów lub personelu, może pochodzić od lekarza, ale – w zależności od sytuacji – również od rodziców lub pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły, placówki lub innych pracowników szkoły, którzy uzyskali informację o zachorowaniu. Informacja taka podlega weryfikacji i ocenie ryzyka przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Przeprowadza on dochodzenie epidemiologiczne, a następnie, w razie potrzeby, podejmuje czynności, które mają na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń i zachorowań.
Uwaga! Sam fakt, że szkoła znajduje się w tzw. strefie żółtej lub czerwonej nie oznacza automatycznego przejścia na kształcenie zdalne |
2. |
Dyrektor zwraca się z zapytaniem do właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o opinię w przedmiocie częściowego lub całkowitego zawieszenia zajęć. |
Zapytanie może zostać złożone w formie:
W zapytaniu, niezależnie od przyjętej formy, należy:
Jeżeli opinia została uzyskana również w formie ustnej, wówczas jej uzyskanie należy potwierdzić w formie protokołu, notatki, adnotacji lub w inny sposób. Przejście na inną formę kształcenia będzie możliwe jedynie w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Sanepidu. |
3. |
Dyrektor zwraca się z zapytaniem do organu prowadzącego o zgodę przedmiocie częściowego lub całkowitego zawieszenia zajęć. |
Zapytanie może zostać złożone w formie:
Organ prowadzący może udzielić zgody w tej samej formie. Jeżeli opinia została uzyskana również w formie ustnej, wówczas jej uzyskanie należy potwierdzić w formie protokołu, notatki, adnotacji lub w inny sposób. Dyrektor nie musi konsultować tej kwestii z innymi organami szkoły np.:
|
4. |
Dyrektor podejmuje decyzję w sprawie zawieszenia |
W decyzji (zarządzeniu) należy wskazać:
Decyzję należy podjąć w formie pisemnej. |
5. |
Dyrektor zawiadamia o zawieszeniu. |
Zawiadomienie powinno być przekazane kuratorowi oświaty i organowi prowadzącemu. W zawiadomieniu należy wskazać czy będzie realizowane zdalne kształcenie czy też inny rodzaj kształcenia. |
Jeżeli po okresie stosowania hybrydowej lub zdalnej formy kształcenia dyrektor uzna, że pozostanie przy tej formie jest nadal konieczne, wówczas musi przeprowadzić całą procedurę od nowa.
Zawieszenie w zakresie kształcenia zawodowego
Ograniczenie funkcjonowania jednostki systemu oświaty obejmuje kształcenie zawodowe w zakresie:
-
teoretycznych przedmiotów zawodowych;
-
turnusów dokształcenia teoretycznego młodocianych pracowników;
-
zajęć praktycznych – wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu ustalonego przez dyrektora jednostki systemu oświaty.
Nie dotyczy natomiast zajęć praktycznych realizowanych u pracodawców przez tych uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, którzy w okresie ograniczenia realizują zajęcia z zakresu kształcenia ogólnego lub kształcenia zawodowego teoretycznego na terenie szkoły lub innej placówki, do których uczęszczają.
Zadania dyrektora w okresie zawieszenia
Zadania dyrektora |
Objaśnienia |
Ustala, czy uczniowie i nauczyciele mają dostęp do infrastruktury informatycznej, oprogramowania i internetu umożliwiających interakcję między uczniami a nauczycielami prowadzącymi zajęcia. |
Jest to obowiązek o charakterze weryfikacyjnym. W zależności od tego podejmuje się ustalenia w sprawie kształcenia zdalnego. |
Ustala, technologie informacyjno-komunikacyjne wykorzystywane przez nauczycieli do realizacji zajęć. |
Ustalenie to powinno być podjęte we współpracy z nauczycielami. Narzędziem do komunikacji jest MICROSOFT 365 (TEAMS). |
Określa zasady bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych |
W szkole powinna być przyjęta polityka bezpieczeństwa, regulamin kształcenia zdalnego lub inny dokument określający zasady ochrony danych osobowych, w szczególności stosowane środki bezpieczeństwa (oczywiście w zgodzie z RODO). W tym zakresie należy korzystać z zaleceń inspektora ochrony danych. |
Ustala, we współpracy z nauczycielami, źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć, z których uczniowie mogą korzystać. |
Ustalenie to powinno być podjęte z nauczycielami. |
Ustala potrzebę modyfikacji odpowiednio zestawu programów wychowania przedszkolnego lub szkolnego zestawu programów nauczania oraz, w razie potrzeby, modyfikuje ten zestaw; |
Ustalenie to powinno być podjęte z nauczycielami. |
Ustala potrzebę modyfikacji w trakcie roku szkolnego realizowanego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz, w razie potrzeby, modyfikuje ten program. |
Ustalenia należy dokonać w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców. |
Ustala tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć wynikających z ramowych planów nauczania dla poszczególnych typów szkół do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas (semestrów) oraz tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych. |
Ustalenia tego należy dokonać we współpracy z nauczycielami. Należy uwzględnić w szczególności:
Nie można ograniczać się jedynie do prowadzenia zajęć w formie online. Należy też – w rozsądnym zakresie – polecać uczniom wykonywanie ćwiczeń we własnym zakresie przez uczniów. W ten sposób zapewnimy również kształcenie bez użycia komputerów. Dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów. |
Ustala sposób potwierdzania uczestnictwa uczniów na zajęciach oraz sposób i termin usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach edukacyjnych. |
Ustalenie to powinno być podjęte we współpracy z nauczycielami. Z racji tego, że kompetencję tę przydzielono nauczycielowi, zmiana w tym zakresie nie wymaga nowelizacji statutu szkoły. |
Zapewnia każdemu uczniowi lub rodzicom możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia oraz przekazuje im informację o formie i terminach tych konsultacji. |
Należy zapewnić możliwość skorzystania przez uczniów z konsultacji na terenie szkoły:
Konsultacje będą dobrowolne dla uczniów. Wymiar konsultacji ma być uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. W praktyce oznacza to, że dyrektorzy będą musieli ustalić (biorąc pod uwagę także warunki szkoły) zapotrzebowanie wśród uczniów i ich rodziców na konsultacje, a następnie ustalić ich wymiar, terminy realizacji i odpowiedzialnych nauczycieli. Jeżeli takie zapotrzebowanie będzie istniało, wówczas dyrektor będzie miał obowiązek organizacji konsultacji. |
Ustala sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach. |
Ustalenia tego należy dokonać we współpracy z nauczycielami. Do ustalenia zasad oceniania bieżącego uczniów w okresie zawieszenia jak również informowania uczniów i rodziców o postępach uczniów nie jest konieczna nowelizacja statutu szkoły. Decyzję w tym zakresie podejmuje dyrektor. Naturalnym rozwiązaniem w zakresie monitorowania postępów uczniów jest dziennik elektroniczny. Za pośrednictwem tego dziennika uczniowie mogą być zobligowani do przekazywania zdjęć/skanów wykonanych prac. Tym samym kanałem komunikacji nauczyciel może wystawiać oceny bieżące i informować o nich uczniów oraz ich rodziców. |
Ustala warunki i sposób przeprowadzania egzaminów. |
Dotyczy warunków i sposobu przeprowadzania:
a także warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny. Należy także ustalić warunki i sposób zaliczania zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych, jak również egzaminów dyplomowych w szkołach artystycznych. |
Przekazuje uczniom, rodzicom i nauczycielom informację o sposobie i trybie realizacji zadań. |
Dotyczy to w szczególności:
|
Koordynuje współpracę nauczycieli z uczniami lub rodzicami. |
Należy uwzględnić potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów,
|
Ustala zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć. |
W przypadku, gdy w związku z nauczaniem zdalnym nauczyciel przekroczy obowiązujący go wymiar zajęć, wówczas należy mu wypłacić wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. |
Przepisy pozwalają Ministrowi Edukacji Narodowej na ograniczenie stacjonarnej działalności szkół, niezależnie od uprawnień dyrektorów. Jeżeli więc MEN zadecyduje o przejściu na hybrydową lub zdalną formę kształcenia na terenie całego kraju bądź jedynie w niektórych województwach, powiatach czy gminach, wówczas dyrektorzy będą musieli tę decyzję wykonać.
Zadania dyrektora – realizacja wytycznych GIS.
L.p. |
Zadanie dyrektora |
1. |
Wprowadź taką organizację, która:
Przykłady: różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku. |
2. |
Opracuj wewnętrzny regulamin lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii uwzględniające:
|
3. |
Zapoznaj z tym regulaminem pracowników szkoły ale też rodziców (a w przypadku pełnoletnich uczniów – ich samych). |
4. |
Przy wejściu do budynku szkoły umieść:
|
5. |
W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych:
|
6. |
Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, zapewnij miejsca/pojemniki do wyrzucania. |
7. |
Wyznacz obszary w szkole, w których mogą przebywać rodzice (opiekunowie) uczniów. |
8. |
Pozyskaj od rodziców (opiekunów) dane kontaktowe pozwalające na błyskawiczny kontakt np. numery telefonów, adresy e-mail. |
9. |
Dokonaj zakupu co najmniej jednego termometru bezdotykowego (jeżeli w szkole takiego nie ma). |
10. |
Pozyskaj środki do dezynfekcji m.in. przyborów do ćwiczeń na sali gimnastycznej. |
11. |
Usuń z sal lub w inny sposób wyklucz możliwość dostępu do przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. |
12. |
Jeżeli posiadasz regulamin świetlicy, wprowadź do niego zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii |
13. |
Ustal i upowszechnij zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole uwzględniających odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych. |
14. |
Ustal i upowszechnij zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach (we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną). |
15. |
Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, ustal ze świadczeniodawcą zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnij je wśród uczniów i ich opiekunów (na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i NFZ). |
16. |
Wyłącz źródełka i fontanny wody pitnej, a także zapewnij uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. |
17. |
Wprowadź zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników – w związku z organizacją żywienia w szkole |
18. |
Jeżeli:
wówczas żądaj od dostawcy pojemników i sztućców jednorazowych. |
19. |
Jeżeli zatrudniasz pracowników w wieku powyżej 60 lat lub z istotnymi problemami zdrowotnymi (zaliczającymi do grupy tzw. podwyższonego ryzyka), zastosuj rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia. Przykłady: nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna |
20. |
Wyznacz i przygotuj pomieszczenie lub wydziel obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych. |
21. |
Opracuj wewnętrzny regulamin bursy/internatu oraz postępowania w razie zagrożenia, uwzględniający zalecenia wskazane w wytycznych oraz aktualnych przepisach prawa. |
22. |
O regulaminie bursy/internatu poinformuj wychowanków przed ich przyjazdem. |
23. |
Zaplanuj i przeprowadź szkolenia dla kadry bursy/internatu oraz wychowanków z zasad zachowania bezpieczeństwa. |
24. |
Zorganizuj monitorowanie zachowania czystości w miejscach pracy, pokojach wychowanków oraz przestrzeniach wspólnych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości w pomieszczeniach higienicznosanitarnych i ciągach komunikacyjnych oraz dezynfekowania powierzchni dotykowych. |
25. |
Zapewnij dostępność płynów do dezynfekcji oraz instrukcji ich użycia przy wejściu do bursy/internatu. |
26. |
Zapewnij sposoby szybkiej komunikacji pomiędzy wychowawcami a dyrektorem bursy/internatu. |
/sites/default/files/procedury_bezpieczestwa_covid-19-sp_3.docx